Sitrik Asit nedir?

Modern endüstrinin birçok dalında kullanılan Sitrik Asit, sürekli artan dünya nüfusunun birçok ihtiyacının karşılanabilmesini sağlayan oldukça önemli bir bileşiktir. Kristal yapılı ve renksiz bir bileşik olan Sitrik Asit’in kimyasal formülü “C6H8O7” olarak ifade edilir. Neredeyse tüm bitkilerin yapısında var olan Sitrik Asit, doğadaki birçok hücresel faaliyette görev almaktadır. Günümüzde gıda sektöründen tarım sektörüne, metal üretiminden metal işlenmesine, ilaç sektöründen içecek sektörüne kadar milyarlarca dolarlık pazarlarda satılan ürünlerin de içinde yer alan Sitrik Asit, modern yaşam için önemli bileşiklerden biri haline gelmiştir.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de çok fazla tüketilen ve birçok yemek ile salatada kullanılan limonun neredeyse %8’i Sitrik Asit’ten oluşur.  Normal şartlar altında kristal yapıda görülen Sitrik Asit, toksin sayılmayan bir bileşiktir. Kimya sanayisinde çok iyi bir ayrışıcı olduğu için kullanılan bu bileşik, ayrıca gıda üretiminin de vazgeçilmezlerinden biridir. Limon suyunu kristalleştiren Carl Wilhelm tarafından 1784 yılında keşfedilen Sitrik Asit, kimyacının yaptığı çalışmalar sayesinde dünya çapında tanınmış ve kısa süre içerisinde birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

19. yüzyılın sonlarından itibaren gıda katkı maddesi olarak kullanılmaya başlanan Sitrik Asit, günümüzde de gıda sektöründe en çok kullanılan katkı maddelerinden biridir. Sitrik asit birçok meyve ve sebzede yoğun olarak bulunan bir bileşik olmasına rağmen modern endüstride farklı şekillerde üretilir. Meyve ve sebzelerden Sitrik Asit üretmek hem verimsiz hem de yüksek maliyetli olduğundan, günümüzün gıda sektöründe şekerden üretilmektedir. Şekerden mayalar ve çeşitli bakteriler aracılığı ile elde edilen Sitrik Asit, bu şekilde birçok alanda kullanıma hazır hale getirilmektedir.

Alkollü ve alkolsüz içeceklerin birçoğunda kullanılan Sitrik Asit, ayrıca konserve ürünlerin de uzun süre boyunca bozulmadan kalmasını sağlamaktadır. Dondurulmuş gıdalar ve dondurma gibi ürünlerin yapısına da katılan bu bileşik, marketlerde satılan birçok üründe katkı maddesi olarak yer alır. Bazı temizlik ürünlerinde de kimyasal bağlayıcı olarak kullanılan Sitrik Asit, çelik ve metallerde oluşan pasın giderilmesi için de kullanılmaktadır.

8 thoughts on “Sitrik Asit nedir?

 • 04 Şubat 2014 tarihinde, saat 15:55
  Permalink

  çok güzeldi sürekli testlerde çıkıyordu merak ediyordum ama şimdi merak etmiyorum çünkü ögrendim

  Yanıtla
 • 06 Ocak 2014 tarihinde, saat 23:11
  Permalink

  ben kötü bir şey diye düşünüyordum. bu düşünce aklıma gıdaların içinde kötü şeyler olduğuna göre bu da kötü bir şey düşüncesinden geldi

  Yanıtla
 • 26 Aralık 2013 tarihinde, saat 02:34
  Permalink

  Yalan yalan inanmayın sitrik asit çok zehirli bişey katkı maddesi olarak kullanılıyor. Meyvede bulunurmuş hikaye!

  Yanıtla
  • 06 Şubat 2014 tarihinde, saat 22:16
   Permalink

   çok cahilsin Emine. markette var limon tuzu adı altında satılıyor, kristalize sitrik asittir kendisi, turşu yaparken de kullanılır, sirke yerine de kullanılır. İlber Ortaylı olsaydı şimdi ne kadar cahil olduğunu sınıflandırsaydı.

  • 23 Şubat 2014 tarihinde, saat 16:51
   Permalink

   Sitrik asit siklusu yaz da bi oku cahil cahil konuşma

 • 29 Ağustos 2013 tarihinde, saat 12:56
  Permalink

  demekki neymiş, gıdaların bozulmaması için kullanılabildiği gibi, temizlik malzemelerinin etkisini güçlendirmek için içine katabiliriz, böcek yuvalarına sıkabiliriz, ketçabın, mayonezin, meyva suyunun içinede atabiliriz, o halde vitaminli mineralli limon tuzları satılması dileğiyle, ne de olsa bozulmaz , iyi fikir ya, sermayem olsa direk rakip olurdum burjuvalara. Neyse adam olun.

  Yanıtla
 • 30 Nisan 2013 tarihinde, saat 08:05
  Permalink

  ben hep bir şeyler alırken onun içinde ne olduğunu merak etmişimdir ve her okuduğumda sitrik asit vardır merak ettim ve buldum teşekkkürler….

  Yanıtla
 • 20 Nisan 2013 tarihinde, saat 10:56
  Permalink

  çook güzel hayatım boyunca hep bunu merak etmişimdir ve şimdi cevabını buldum

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: