Sitrik Asit nedir?

Modern endüstrinin birçok dalında kullanılan Sitrik Asit, sürekli artan dünya nüfusunun birçok ihtiyacının karşılanabilmesini sağlayan oldukça önemli bir bileşiktir. Kristal yapılı ve renksiz bir bileşik olan Sitrik Asit’in kimyasal formülü “C6H8O7” olarak ifade edilir. Neredeyse tüm bitkilerin yapısında var olan Sitrik Asit, doğadaki birçok hücresel faaliyette görev almaktadır. Günümüzde gıda sektöründen tarım sektörüne, metal üretiminden metal işlenmesine, ilaç sektöründen içecek sektörüne kadar milyarlarca dolarlık pazarlarda satılan ürünlerin de içinde yer alan Sitrik Asit, modern yaşam için önemli bileşiklerden biri haline gelmiştir.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de çok fazla tüketilen ve birçok yemek ile salatada kullanılan limonun neredeyse %8’i Sitrik Asit’ten oluşur.  Normal şartlar altında kristal yapıda görülen Sitrik Asit, toksin sayılmayan bir bileşiktir. Kimya sanayisinde çok iyi bir ayrışıcı olduğu için kullanılan bu bileşik, ayrıca gıda üretiminin de vazgeçilmezlerinden biridir. Limon suyunu kristalleştiren Carl Wilhelm tarafından 1784 yılında keşfedilen Sitrik Asit, kimyacının yaptığı çalışmalar sayesinde dünya çapında tanınmış ve kısa süre içerisinde birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

19. yüzyılın sonlarından itibaren gıda katkı maddesi olarak kullanılmaya başlanan Sitrik Asit, günümüzde de gıda sektöründe en çok kullanılan katkı maddelerinden biridir. Sitrik asit birçok meyve ve sebzede yoğun olarak bulunan bir bileşik olmasına rağmen modern endüstride farklı şekillerde üretilir. Meyve ve sebzelerden Sitrik Asit üretmek hem verimsiz hem de yüksek maliyetli olduğundan, günümüzün gıda sektöründe şekerden üretilmektedir. Şekerden mayalar ve çeşitli bakteriler aracılığı ile elde edilen Sitrik Asit, bu şekilde birçok alanda kullanıma hazır hale getirilmektedir.

Alkollü ve alkolsüz içeceklerin birçoğunda kullanılan Sitrik Asit, ayrıca konserve ürünlerin de uzun süre boyunca bozulmadan kalmasını sağlamaktadır. Dondurulmuş gıdalar ve dondurma gibi ürünlerin yapısına da katılan bu bileşik, marketlerde satılan birçok üründe katkı maddesi olarak yer alır. Bazı temizlik ürünlerinde de kimyasal bağlayıcı olarak kullanılan Sitrik Asit, çelik ve metallerde oluşan pasın giderilmesi için de kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın