Trabzon’da nereyi gezmeli?

Trabzon en güze şehirlerimizden birisi, bu ile mutlaka gitmeniz gerekiyor. Özellikle yöresel lezzetlerini tattığınızda, damağınızdan uzun süre gitmeyecek bir lezzet sahibi olmuş olursunuz. Özellikle Yörüklere özel kavurması, Karadeniz pidesi, hamsi tavası ve kahvaltıda yiyeceğiniz muhlamasıyla, mükemmel bir geziniz olabilir. Tabi Trabzon ilinde gezmeniz için çok uzun bir tatile ihtiyacınız var. ancak 2 günlük gibi kısa bir tatil düşünenler, ilk olarak aşağıda yazacağım yerleri gezsinler. Artık gezilmesi gereken diğer yerleri de, bir dahaki gidişinizde halledebilirsiniz.42661

İlk olarak Boztepe…

Eminim Trabzon iline gezme hayali kuranlar, Boztepe dediğimde nasıl bir yer olduğunu az çok anlamışlardır. Trabzon iline tepeden bakmak isteyenler, Boztepe’ye mutlaka gitmeli. Buraya merkezden teleferikle çıkacaksınız. Kafelerde bir çay keyfi yapmanız, ideal bir geziye başlamak için öncelikler arasında yer alıyor. Sabah organik bir kahvaltıyı burada yaparak, Trabzon ilinde gezilmesi gereken noktaları yavaş yavaş gezmeye başlayabilirsiniz. Budan sonra uğrayacağınız durak, yine merkezde bulunan Ayasofya Müzesi olabilir. Burası Latin istilasından kaçan Bizans kral Manuel tarafıdan yaptırılmış. Klasik bir Bizans tapınağı diyebilirim. Ancak, bazı kısmı cami olarak, bazı kısmı ise müze olarak kullanılıyor. Fatih Sultan Mehmet han şehri fetih ettiğinde, bu kiliseyi de camiye çevirmiş ve Müslümanların hizmetine sunmuş.

Buradan çıktıktan sonraki durağınız, Bedesten çarşısı olabilir. Burası da Yavuz Sultan Selim zamanında yaptırılan bir çarşı. Mükemmel ve Osmanlı mimarisinin güçlü dekorasyon tarzını burada bulabilirsiniz. içerisinde birçok kafe ve restoran var.  Buradan çıktıktan sonra, Sumele Manastırını görmeniz gerekiyor. Trabzon ilinin en çok ziyaret ala yerlerinden birisi burasıdır. Yine Bizans İmparatorluğundan kaçanlar tarafından inşa edilmiş büyük bir manastırdır. Kayaların arasında kurulmuş olması, şatoyu andırıyor.

Bir Cevap Yazın