Girişimcinin büyük hataları nelerdir?

Bir girişim ortaya koyma babında çalışmak, emin olun büyük bir onurdur. Kendi hayallerinizin gerçekleşmesi adına çabalıyorsunuz çünkü. Başkasının hayallerinde bir figüran olmaktansa, kendi senaryonuz ve kendi başrolünüzle işinizi kurmak için büyük bir çalışma ve azim içerisinde olursunuz. Bazen kötü düşünebilir, bazen de gücünüzün sonuna geldiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak, tüm bunlardan sıyrılarak, yeniden doğmuş gibi kaldığınız yerden devam edersiniz. Tabi bu süreç bu şekilde işlerken, tapılan çok büyük hataları fark edememek, girişiminin sonunu hazırlıyor. Peki bunlar nedir?girisimci

Hatalar…

  1. Hiç kimsenin istemediği hizmeti vermek: Bir girişim ortaya oymak adına yeni bir ürün veya hizmet ortaya koymak, zor bir durumdur. Eğer yeterince iyi araştırma ve analiz yapamadıysanız, ürün veya hizmetinizin müşteri bulması imkansızdır. Buda girişiminin istenilen sonucu vermemesine neden olur. Bu nedenle siz en iyisi, yeni fırsat peşinde değil, yeni gelişen sektörlere odaklanın.
  2. Yanlış insanlarla iş yapmak: Eğer ekibinizde sizin kadar istekli insanlarla çalışmıyorsanız, sanırım girişiminin istenilen etkiyi göstermesi için tek sizin çabanız yetmeyecektir. Bu nedenle doğru arkadaşlarla yola çıkmayı tavsiye ediyorum.
  3. Dikkat dağınıklığı: Çalışmalarınız sonucunda sürekli iş değiştiriyor ve birini tamamlamadan diğerine geçiyorsanız, bu durumda sanırım çok fazla yol kat edemezsiniz. Bir işe odaklanmayı ve onu tamamlamayı her zaman ilk hedefe koyun.
  4. Satış ve pazarlama: Ürün ya da hizmet sonucunda başarılı olabilmeniz için kesinlikle pazarlama bilginiz olması lazım. Satış departmanı kuramayacağınıza göre, bunu kendinizin iyi bir şekilde yapması şart. Ama kimi girişimciler bundan yoksun oluyorlar.
  5. Doğru ortaklar: Girişimi büyütecek ortaklar bulamamak, kısır bir girişim olarak kalıyor. Bu durumda fazla geniş kitleye yayılmak zor. Doğru melek yatırımcıyı bulmanız gerekiyor. Bunun için uğraşmamak, büyük hatalardan birisi.

 

Bir Cevap Yazın