Ton balığının faydaları nedir?

ton balığıTon balığı uskumru ve tuna ailesinden bir balıktır. Balıkların sekiz farklı türü vardır. Bu çeşitlerin içinde en fazla tüketilen ve sevilen türü beyaz ton balığı ve mavi yüzgeçli olan ton balığıdır. Balığın tüketimi taze olarak ve konserve şeklinde olabilir. Tüm ülkelerdeki mutfaklarda önemli bir yeri olan konserve ton balığı salataların ve sandviçlerin içinde sıkça kullanılmaktadır. İçeriğindeki zengin vitaminler, protein ve omega 3 yağ asitleri nedeniyle, oldukça sağlıklıdır. Ton balığının tüketilmesi ile günlük alınacak olan protein oranı arttırılır. 100 gram ton balığının içinde, 22,5 gram protein bulunur. Bu miktar 70 kg ağırlığında olan bir kişinin alması gerekli olan protein miktarının yaklaşık % 40 oranını karşılar. Vücudun ihtiyacı olan ve mutlaka alınması gereken amino asitlerden on tanesini bünyesinde bulunduran ton balığı, bu özelliğiyle dokuların ve organların korunmasında, beynin işlevini yerine getirmesinde ve vücutta hormon dengesinin kurulması açısından faydalı olur. Ton balığını hem diyet yapanlar, hem de sağlıklı beslenmek isteyenler tüketmelidir.

Ton balığının faydaları nedir?

  • Ton balığının içeriğinde olan omega 3 yağ asitleri sayesinde, kalp ve damar sağlığını koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kanda iyi kolesterol seviyesini arttır ve kötü kolesterolün etkisi olan damar tıkanıklığını önler. Bu özelliğiyle kardiyovasküler sistem olumlu etkilerinin yanı sıra, beynin işlevini yerine getirmesini sağlar. Saçların ve cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. 100 gram ton balığının içinde, 0,15 gram omega 3 yağ asidi vardır. Bu miktar insanların günlük ihtiyacında % 9 kadarını karşılar.
  • Kan pıhtılaşmasını engeller ve kan akışının artmasına yardımcı olur. Bu nedenle felç riskini azaltır. Bu sebeple haftada 1-3 porsiyon ton balığının tüketilmesi gerekir.
  • İçeriğinde olan yüksek miktarda protein ve az miktardaki sodyum nedeniyle, kan basıncının olması gerektiği gibi olmasını sağlar.
  • Göz sağlığı açısından faydalı bir besindir. Göz kuruluğunda ve yaşlanma ile meydana gelen göz hastalıklarında faydalı etkileri vardır.
  • Böbrek kanserinde, kolon ve göğüs kanserinde koruyucu etkiye sahip olan bir besindir. Ayrıca bu konuda yapılan araştırmalarla lösemiyi  engellediği tespit edilmiştir.
  • Beyne gidecek kan akışını düzenleyen etkisiyle, beyinde oluşan elektrik sinyallerini güçlendirir. Bu sebeple alzheimer riskini azaltan bir etkiye sahiptir.
  • Ton balığının içeriğinde bulunan en önemli vitaminlerin arasında selenyum yer almaktadır. Bu vitamin insanlarda duydu durum ve iştahın dengelenmesi açısından önemli bir rol oynamaktadır. Vücutta selenyum eksikliğinin olması halinde, kişide mutsuzluk, depresyon ve kaygı durumu yaşanmaktadır.
  • Omega 3 ve selenyumun bir arada bulunması sağlıklı bir karaciğerin olmasına sebep olur. Bu etkiyle vücuttaki toksinler atılır ve antioksidan etki ortaya çıkar.
  • Konserve olan ve yağı süzdürülmüş 100 gram ton balığı, kişinin günlük ihtiyacında B3 vitamininde % 15 kadarını, magnezyumda % 6 kadarını, B6 vitamininde % 7 kadarını, B12 vitamininde % 10 kadarını, demir ihtiyacının ise % 3 kadarını karşılar. Bu kadar ton balığının tüketilmesi durumunda, sadece 128 kalori alarak beslenmiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın