Titanic nedir?

titanik2 Nisan 1912’de inşası tamamlanmış ve 15 Nisan 1912’de ilk seferine çıkmış,  White Star Line şirketine ait lüksü, zenginliği, ihtişamı simgeleyen transatlantik yolcu gemisinin adıdır. Tam adı RMS Titanic’tir. RMS, Royal Mail Steamer’ın kısaltması olup geminin yolcu ve mürettebat dışında posta da taşıdığını ifade etmektedir.

Yapımı 1909’da başlamış olan Titanic’in inşasında 11.300 kişi çalışmıştır.

Uzunluğu 269 m,  genişliği 28.2 m,  ağırlığı 66,000 gros ton olan gemi toplamda 3.547 yolcu ve mürettabat taşıma kapasitesine sahipti.

Buhar jeneratörleri tarafından desteklenen geniş bir elektrik altyapısına sahip olan Titanic’te, elektrik kabloları elektrik lambalarını da beslemekteydi.

İrlanda’daki Harland and Wolff tersaneleri tarafından rakip firmanın gemileriyle rekabet etmek üzere tasarlanmış olan Titanic, dünyanın en büyük yolcu gemisi olarak büyük bir talihsizlik yaşamış ve ilk seferine çıktıktan yaklaşık 2 saat 40 dakika sonra buzdağına çarparak okyanusun derinliklerine gömülmüştür.

Çok büyük bir can kaybına yol açan bu kaza, döneminin en ileri teknolojileri kullanılarak yapılan ve “Batmaz Gemi” olarak lanse edilen Titanic’i batışıyla ilgili efsanelerle sürekli gündemde tutmuş ve tarihin unutulmazlarından biri olarak kayıtlarda öne çıkmasına yol açmıştır.

Can kaybının çok olmasını zamanla, geminin yeterince filika taşımamasına bağlayan tespitler, 3.547 kişi kapasiteli Titanic’in sadece 1.178 kişilik filika taşıyarak can güvenliği zafiyetiyle sefere çıktığı üzerinde durmaktaydı.

1985 yılında Amerikan donanmasından emekli Robert Ballard tarafından geminin enkazına ulaşılması Titanic’e olan ilgiyi iyice artırmıştır.

Titanic’in standart olarak ana güvertesinde;

  • Yüzme havuzu,
  • Spor salonu,
  • Türk hamamı,
  • Birinci ve ikinci sınıf kütüphaneler,
  • Tenis kortu bulunmaktaydı.

Teknolojik üstünlük olarak gemide yer alan 1500 watt’lık iki Marconi radyo sistemi, vardiyalı çalışan operatörlerle sabit iletişimi ve birçok yolcunun mesajlarının aynı anda transferini sağlamaktaydı.

White Star Line’da daha önce 17 adet gemiye kaptanlık yapmış olan Edward J. Smith’in kaptanlığındaki Titanic’in batışı sırasında yaşanan etkileyici ve ünlü hikâyelerden biri, Wallace Hartley tarafından yönetilen sekiz üyeli Titanic orkestrasının yolcuları sakinleştirebilmek için bot güvertesine geçip, gemi tamamen batarken bile müzik çalmaya devam etmeleridir.

Bu hikâye, başrollerini Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet’ın paylaştığı 1997 yapımı “Titanic” adlı filmde kullanılmıştır.

Yönetmenliğini James Cameron’ın yaptığı Titanic, 11 akademi ödülü kazanmış, hafızalardan silinmeyen başarılı filmlerden biridir.

Bir Cevap Yazın