Check up nedir?

check upCheck up, belirli periyotlarda; yaşa ve cinse uygun olarak, hayati risk teşkil etmesi muhtemel rahatsızlıklar başta olmak üzere, herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığına dair yapılan tıbbi tetkikler ve kontroller bütünüdür.

Günümüzde tıp, kullandığı teknik ve teknolojileri oldukça ileri seviyelere götürmüş olmasına, birçok derde deva yaratabilmesine rağmen, özellikle kanser gibi hayati risk teşkil eden birçok hastalığın erken devrede farkedilememesi halinde çaresiz kalmaktadır. Bu nedenle check up oldukça önemli bir gereklilik teşkil etmektedir.

Çoğu zaman önemsiz ve sıradanmış gibi görünen bazı şikayetler çok önemli rahatsızlıkların kritik belirtileri olabilmektedir. Bu önemli sinyalleri doğru algılayıp, zamanında tedbir alabilmek ancak ve ancak düzenli ve detaylı sağlık kontrolleri ile mümkündür.

Check up hizmeti genellikle tam teşekküllü hastaneler tarafından verilen bir hizmettir. Bazen de sağlık sigortası ürününü sunan firmalar tarafından organize edilerek bir paket halinde müşterilerine sunulan bir ayrıcalıktır. Check up paketinin içeriği sunan firma tarafından belirlenir ve farklılık gösterir. Ancak, asgari olarak aşağıda belirtilen hususlar tüm check up paketlerinde yer almaktadır:

  • Kan değerleri üzerinden yapılan detaylı analizler
  • İdrar ve gayta üzerinden yapılan detaylı analizler
  • Akciğer röntgeni
  • Beyin tomografisi
  • İç organlar ultrasonu
  • Kadınlarda mamografi
  • Kadınlarda smear testi
  • Ekokardiyografi
  • İhtiyaç halinde kalp efor testi

Ancak, yine de belirtmek lazımdır ki check up paketinin içeriği hizmeti sunan kuruluşun inisiyatifinde değişmektedir. Bu nedenle böyle bir hizmet satın alımına karar verildiğinde sunulan hizmetin içeriği detaylı şekilde incelenmelidir.

Check up kapsamında yer alan röntgen gibi tetkikler radyasyona maruz kalmayı gerektirdiğinden, özel bir durum ve ihtiyaç olmadığı sürece bu tarz analizlerin yılda birden daha sık olmamasına dikkat edilmelidir.

Check up genelde ileri yaşlarda başvurulması gereken bir durummuş gibi algılanmaktadır ki bu doğru değildir, her yaşın kendine göre riskleri ve yapılabilecek tetkikleri mevcuttur. Bu sebeple, sağlık riski doğurmayacak şekilde hassasiyetle belirlenmiş analizlerin ve kontrollerin çocuk yaşlardan itibaren yapılması en doğru tercih olacaktır.

Bir Cevap Yazın