Tırnakta beyaz leke neden oluşur?

tirnakta-beyaz-lekelerTırnaklarda zaman zaman dış yüzeyde kendini belli eden değişik ebatlarda minik beyaz lekeler oluşabilmektedir. Beyaz leke olarak görülen bu benekler aslında tırnak altında oluşmuş hava kabarcıklarının ya da hava boşluklarının tırnak yüzeyine kadar yükselip görünür hale gelmesidir.

Tırnaktaki beyaz lekeler genellikle beslenme yetersizliği ya da beslenme dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Tırnağa renk veren keratin maddesinin yetersizliği ya da kalsiyumun eksikliğinden meydana gelebilmektedirler. Bazı durumlarda tırnak bölgesinin yaşadığı travmalar da bu lekelerin oluşumuna neden olabilmektedir.

Sigara bağımlılığı da bu lekelerin oluşumunda etkilidir, zira nikotin maddesi de bu tarz lekelerin oluşumu için uygun ortam hazırlamaktadır. Beyaz lekelere özel bir tedavi bulunmamakta, büyük oranda kendiliğinden geçmektedirler. Keratin maddesi eksikliği nedeni ile görülen bu lekeler güçsüz tırnakların işaretidir. Tırnakları güçlendirici bakımlar uygulanabilir.

Vücutta herhangi bir vitamin eksikliği söz konusu değil ise, mantara bağlı rahatsızlıklardan da şüphelenilmeli, bir dermataoloji uzmanı ile durum değerlendirilmelidir.

Sonuç olarak, sağlıklı tırnaklarda bu tarz lekelerin oluşması beklenmediğinden, her koşulda durumun bir uzman tarafından değerlendirilip, sonraki aşamaların onun gözetiminde devam ettirilmesi en uygun yol olacaktır.

Bir Cevap Yazın