Ametist nedir?

Yarı değerli ve şifalı taşlar olarak bilinen taşlar içinde, mor rengi ile özel bir yeri olan ametist; kuvarsın en saf halidir. Ametistin içeriğinde SiO2 bulunur ve Mohs sertlik derecesi de 7 ila 7.2 arası bir değerdedir.

Ametist; Yunanca kökenli bir kelime olup; “sarhoş etmeyen” anlamındadır. Eski dönemlerde ametist taşının sarhoşluğu engellediğine inanılır; kadeh, çanak, kupa, bardak gibi eşyalar ametistten yapılırdı. Morun en güzel tonlarını içeren ametist, ısıya maruz kaldığında sarı renge dönüşür.

Ametist taşının şifalı taşlar içinde de önemli bir yeri mevcuttur. Bu taşın özellikle radyasyon içeren ortamlarda, manyetik etkilenmeyi engelleyici bir etkisi olduğuna inanılmaktadır. Bunun dışında ametistin sahip olduğuna inanılan şifalı etkilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ametist taşı, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Ametist taşı kanı temizler ve bedene enerji verir.
  • Ametist taşının yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi mevcuttur.
  • Ametist taşı, zihinsel fonksiyonları kuvvetlendirir.
  • Ametist taşı, bedenden negatif enerjiyi çeker alır, kişinin huzuru hissetmesine yardımcı olur.
  • Ametist taşı, uykusuzluk sorununun giderilmesinde etki gösterir.
  • Ametist taşının göz hastalıklarını iyileştirici etkisi vardır.
  • Ametist taşı baş ağrılarını giderir.
  • Ametist taşının kalp rahatsızlıklarını gidermeye yönelik olumlu etkisi bulunur.

Ametist, geçmiş dönemlerde kraliyet ailelerinin mücevherlerinde sıklıkla tercih ettiği taşlardan biri olup, günümüzde de ametisti mücevher tasarımlarında bolca görmekteyiz. Ametist taşına güzel mor renginden ötürü “mor yakut” denilmektedir.

Ametist taşının şifalı etkilerinden yararlanmak adına takı olarak bedeninde taşımak isteyenler için; ametist taşının hediye olarak değil bizzat alınması, taş ilk alındığında yıkanması, taşın ele alınarak şifalı etkilerinden yararlanmaya niyet edilmesi gibi ilginç tavsiyeler de bulunulmaktadır.

Ametist taşının orijinal hali ile değişik büyüklüklerde alınması ve bir aksesuar olarak evlerde sergilenmesi de mümkündür. Özellikle, TV, bilgisayar gibi radyasyon kaynağı eşyaların olduğu ortamlarda ametist taşının bu doğal hali bulundurulmasının, ortamdan negatif enerjinin ve radyasyonun çekilmesi; ortama pozitif enerjinin depolanması yönünde oldukça etkili olacağı uzmanlarca belirtilmektedir.

Değişik kültürlerde birçok anlam ve beklentiye büründürülen şifalı ve yarı değerli taş ametist; etkileyici rengi ve görüntüsü ile de en çok tercih edilen taşlardan biri olmaktadır.

Bir Cevap Yazın