Tırnak bakımı nasıl yapılır?

Tırnakların bakımlı olması özellikle kadınlar için önemli bir konudur. Tırnakların içeriği koruyucu bir protein olan keratin adlı maddeden oluşmaktadır. Vücutta parmak uçlarını darbelerden korumak ve küçük nesneleri almak için kullanılırlar. Tırnakları koruyabilmek için, onların sağlığını tehdit edebilecek dış etkenleri ortadan kaldırmak ve sağlıklı bir metabolizmaya

tırnak bakımı

sahip olmaları için gereken şartları hazırlamak gerekir. Sağlıklı olan tırnakların yüzeyleri düzgün ve pembe renkte, yapıları sert fakat esnek özellikte olmalıdır. Tırnak sağlığının korunması için, tırnak diplerinde bulunan etlerin düzenli olarak bakımının yapılması ve tırnak yüzeyine koruyucuların uygulanması gerekir. Ortalama olarak 4-6 haftada bir tırnaklara manikür ve pedikür yaptırılması tavsiye edilir.

Dayanıklı yapıdaki tırnaklara sahip olabilmek için, bakımlarına dikkat etmek gerekir. Klor, güneş ve temizlik malzemelerinin tırnaklarınıza zarar vermesini önlemek için, koruyucu özellikte el kremi kullanmayı ve bunlarla temas halinde eldiven takmayı ihmal etmemelisiniz.  Tırnakların yan yüzeylerini törpülemezseniz, kırılmalarına bir nebze de olsa engel olabilirsiniz. Tırnakların her gün yan taraflarına doğru fırçalanması, yüzeylerinde kan dolaşımını hızlandıracağı için sağlıklı bir şekilde uzamalarına katkı sağlar. Tırnak sağlığını kazanma ve koruma için, beslenme alışkanlıkları oldukça önemlidir. Demir, B vitamini, potasyum ve kalsiyum açısından zengin olan bir beslenme hem sağlığınıza, hem de tırnaklarınıza faydalı sağlayacaktır. Tırnaklarınızın yüzeyinde katlar oluşuyorsa, zayıf ve kırılgan bir yapıları varsa, su tüketiminiz az olabilir. Tırnak bakımını sağlamak için, ilk olarak su tüketiminize dikkat etmeniz gerekir. Kullandığınız her türlü kozmetik ürünün alkol içeriğine sahip olmaması gerekir. Tırnakların kökünden ucuna doğru yapılan masajın, gün içinde tüketeceğiniz altı adet bademin faydalarını uyguladıktan sonra kısa sürede göreceksiniz. Çünkü masaj tırnaklarda kan dolaşımı için, bademde içeriğinde bulunan yağ asitlerinden dolayı sağlıklı tırnaklara sahip olmanıza katkı sağlayacaktır.

Bunlar dışında yapmamanız gereken bazı hareketlerde, tırnak sağlığınıza katkı sağlayacaktır.

  • Bulaşıkların elde yıkanması halinde, mutlaka eldiven kullanmayı alışkanlık haline getirin.
  • Tırnaklarınızda olacak yağı temizlemeden oje sürmeyin, ojelerinizi tırnaklarınızdan çıkarmak için sadece aseton kullanınız.
  • Fazla uzayan tırnaklar sağlıklı olmayacağı gibi, görüntü olarak ta hoş olmaz. Bu nedenle tırnak boylarına dikkat etmek gerekir.
  • Tırnakların bir alet gibi kullanılmaması gerekir.
  • Tırnaklarınızda sağlıklı bir görünüm elde etmek istiyorsanız, tırnak etlerinin nemli olmasına dikkat edin. Uygun bir nemlendirici kremi düzenli olarak kullanın.
  • Tırnaklarınızla ağır yükleri desteklemeye çalışmayın. Yaptığınız bu hareket kanın ellerinize hücum edip, damarlarınızın genişlemesine neden olur. Bu ilerleyen dönemde hoş olmayan bir görünüme neden olur.
  • Tırnaklarınızda oluşan çizgileri törpüyle yok etmek yerine, tırnaklarınıza oje sürmeden önce bir kat koruyucu kullanmanız daha sağlıklı olur. Bu şekilde çizgilerden kurtulmak mümkün olur.

Tırnaklarınız görünümüyle size sağlık sinyalleri verecektir. Tırnaklarınıza dikkat ederseniz, sağlıklı bir yaşamın oluşturulacağını unutmamak gerekir. Vücudun her organı gibi tırnaklarınıza özen gösterin. Kırılgan ve hassas yapıdaki tırnaklar için, vitamin ve kalsiyum takviyesi yapılması gerektiğini, yüzeylerinde pürüzler varsa folik asit ve C vitamini ihtiyacınız olduğunu, yüzeylerinde beyaz lekeler bulunduğunda protein ve çinko eksikliğinizin olduğunu, tırnaklarınızın yüzeyi soyuluyorsa hidroklorik asit eksikliğinin olduğunu, renkleri koyulaşıyorsa B 12 vitamin eksikliğiniz olduğunu unutmayın. Tırnak kenarında bulunan etlerde kızarıklık varsa, metabolizmanızın zayıfladığını düşünebilirsiniz. Tırnak bakımı için bilinçli olmanız, gerekirse bir dermatoloji uzmanına danışmanız tavsiye edilir. Tırnaklar sağlık göstergesidir.

Bir Cevap Yazın