Online alışveriş yapmanın avantajları nelerdir?

 

Online alışveriş yapmak denilince herkesin aklına ilk gelen şey ‘Acaba bu site güvenli midir?’ sorusu oluyor. Günümüzde internet üzerinden o kadar çok satış yapan siteler var ki hangisi iyi hangisi kötü bilemiyoruz. Bu yüzden  internetten

alışveriş yaparken çok dikkatli olmalıyız. Aslında online alışveriş yapmak gerçekten çok zevklidir.Evde, iş yerinizde ve her yerde İnternet üzerinden ürünü beğenirsiniz tek tıkla kapınıza kadar gelir. Mağaza mağaza dolaşmanıza, onlarca kabine girmenize, onlarca giysi denemenize gerek kalmaz.

Çağımızda birçok insanın çalışmaktan, okumaktan alışveriş yapmaya zamanı kalmıyor. Bu tarz insanlar internet üzerinden alışverişi tercih ederek hem zamanlarından bir şey kaybetmemiş hem de alışveriş için de ayriyeten yorulmamış oluyorlar. Bu günümüzün yoğun temposunda yaşayan insanları için iyi bir durum oluyor. Özellikle de erkekler için online alışveriş büyük bir fırsat olmakta.  Malum siz de biliyorsunuz ki çoğu erkek mağaza mağaza gezmek şurada dursun bir mağazaya girince her şeyini oradan alıp çıkmak istiyor. Bu da çoğu zaman eşler arasında sorunlar doğurabiliyor. İşte internetten alışverişle bu soruna da bir çözüm geliyor. Erkek rahat bir şekilde evinde iş yerinde mağazalara bakıp istediği ürünü alıyor ve ürün direk eline ulaşıyor. Bayanlar için de aynısı geçerli. Özellikle mağaza stoğunda kalmayan ürünleri eğer mağazanın online alışveriş sitesi var ise oradan da temin edebiliyorlar. Ayrıca artık bir çok online alışveriş sitesinin çok iyi bir şekilde iade alma, değişim yapma gibi seçenekleri bulunuyor ve hatta tüketici hakları bildirgesine göre de 30 iş günü içerisinde hiçbir deforme edilmemiş, kullanılmamış ürünleri iade alabiliyorlar. Yani siz bir ürün aldınız ve hiç  kullanmadınız olduğu gibi duruyor ürün. 15 gün sonra ürün hoşunuza gitmemeye başladı. Hakkınızı kullanarak ki ürüne hiçbir zarar gelmediyse 30 güne kadar değiştirme hakkına sahipsiniz.

Güvenli olma kısmına gelirsek de; artık çoğu site güvenli satış sistemini kullanıyor. Yani kart numaranızı girdikten sonra sizin telefonunuza bir şifre geliyor, site sizden tekrar o şifreyi istiyor. Bu şifreyi de siz istemediğiniz sürece sizden başka kimse göremiyor. Bu sayede kart sahibinin rızası olmadan farklı kimseler tarafından kullanılmasının önüne geçilmiş oluyor.

Bunların dışında tabi ki internet üzerindeki her siteye güvenmemeniz gerekiyor. Çünkü ne gibi amaçları olduğunu bilemeyiz. Online alışveriş yaparken sitenin popülerliğine önem verin ve alışveriş yapmadan önce muhakkak siteyi internet üzerinden araştırın. O site hakkında insanlar mutlaka bir şeyler yazmışlardır, iyi veya kötü. Hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığınız sitelerden alışveriş yapmayınız. Bu tarz sitelerde daha sonra, parasını ödediğinizde ürün gelmez ya da iade-değişim işlemlerinde sorun çıkabilir. Bu yüzde bu  tür sitelere karşı dikkatli olmalısınız. Herkesin güvenilirliğini onayladığı, büyük sitelerden veya mağazası olan güvenilir sitelerden alışveriş yapmaya gayret göstermelisiniz.

Bir Cevap Yazın