Tıp, termal, yaşlı ve engelli turizminin hastalara sağladığı faydalar nelerdir?

termal turizmTıp turizminin hastalara sağladığı avantajlar nelerdir?

Ülkemize sağlık turizmi kapsamında çok sayıda hasta gelmesinin sebepleri bulunmaktadır. Hasta sayısındaki artış, verilen sağlık hizmetinin kalitesiyle doğru orantılıdır. Öncelikle amacı iyileşme ve sağlıklarına kavuşma olan hastaların, sunulan otelcilik hizmetlerini ikinci plana atmasına neden olmaktadır. Ülkemizde sağlık turizmi kapsamında yapılan çalışmalar hastaların menfaatini gözetmektedir.

Hastaların tercihinde rol oynayan diğer bir etken aldıkları sağlık hizmetinin maliyetidir. Sunulan sağlık hizmetlerinin kaliteli olmasının yanında, maliyetlerinin denetlenmesi ülkemizin bu alanda seçiminde etkili olduğu kadar, hastaların aldığı hizmetin kalitesini de yükseltmiştir. Ülkemiz hem doktorları, hem de hizmet kalitesiyle sürekli yükselen bir grafik çizmektedir. Özellikle Balkan ülkelerinden, Rusya cumhuriyetlerinden, Afrika ülkelerinden ülkemizi tercih edenler buradan aldıkları hizmetten memnun olarak ayrılmaktadır.

Ülkemizde yapılan tıbbi ameliyatlar, tüp bebek tedavisi, estetik alanındaki saç ekimi, yüz germe, burun estetiği, kepçe kulak ameliyatı, göz kapağı operasyonu gibi ameliyatlar son derece uygun fiyatlara gerçekleştirilmektedir. Bunlar son teknoloji sistemler kullanılarak yapılan hizmetlerdir. Ayrıca yabancı hastalara indirimlerle sunulmakta ve faydalanmaları sağlanmaktadır. Ülkemizde tıp alanında oldukça gelişmiş alanlar bulunmaktadır. Çoğu Asya ülkesinde olduğu gibi ülkemizde batı ülkelerine göre tedavi ve operasyon ücretleri son derece uygun seviyelerde düzenlenmiştir. ABD’de tüp bebek tedavisi olmak isteyen hasta 15-16 bin Dolar öderken, Türkiye’de bunu 2.700 Dolara gerçekleştirmektedir. Avrupa ülkelerinde lasik operasyonlar yani lazerle hipermetrop, miyop, astigmat gibi operasyonlar 4000-8000 Euro arasında yapılırken, Türkiye’de 600 Euro gibi bedelle yapılmaktadır. Bu etkenler hastaların alacağı sağlık hizmetinin kalitesini düşürmeden, batılı ülkelerdeki gibi kaliteli bir hizmetle sunulmaktadır.

Termal turizmin hastalara sağladığı avantajlar nelerdir?

Sağlık turizminde hedef kitle sağlığı bozulmuş olan kişiler ve sağlığını korumak isteyen kişilerdir. Bu hedeflere ulaşmak isteyen tesisler hastalara yönelik her türlü faaliyeti yerine getirmektedir. Termal tesislerde sunulan sağlık hizmetinin mükemmel olmasının yanında, sağlık personeli içinde ortak dil bilen kişilerin olması, gereken her türlü tanıtım faaliyetini yerine getirmeleri buraya gelen hastaların kaliteli bir hizmet almasını sağlamaktadır. Termal turizm alanında rehabilitasyon ve dinlenme faaliyetleri yapılmaktadır. Bu açıdan hastaların rahat etmesi için her türlü önlem alınmakta ve gereken konfor sağlanmaktadır. Hastalar ülkemizde aldıkları hizmetin kalitesinden memnun kalarak ayrılmaktadır. Sağlık turizmi alanında sunulan pastadan payını kapmak isteyen ülkemiz, bu alana yatırım yaparak hastaların aldığı sağlık hizmetinin daha kaliteli olmasına neden olmaktadır. Ülkemizde hızlı bir gelişme gösteren sağlık turizmi, termal yatırımların hızlanmasına neden olmuştur. Termal kaynakları zengin olan ülkemizde çok sayıda termal otel şifalı sularla konaklama hizmetini birleştirerek, misafirlerine çamur banyosu, inhalasyon, içme, su banyosu gibi hizmetlerin yanında egzersiz, rehabilitasyon, diyet, psikoterapi gibi destekleyici tedavilerle hastalara sunulan sağlık hizmeti en iyi koşullarda verilmektedir.

Jeotermal kaynaklar bakımından dünyada ilk 7 ülke arasında olan ülkemizde bu kaynakların verimli bir şekilde kullanılması için yapılan çalışmalar, hasta tedavisine olumlu yansımalarla dönmektedir.

Yapılan turizm faaliyetleri termal tesislerin insan sağlığında, eğlence, rekreasyon, dinlenme, spor tesisleri gibi olanaklarla gelen misafirlerin hizmetine sunmayı amaçlamıştır. Tesislerin çoğunun yıl boyunca kesintisiz hizmet vermesi sağlanmıştır. Bu alanda yapılan faaliyetler hem insan sağlığını iyileştirici, hem de sağlıklı insanları oluşturma amacını gütmektedir. Hastalara sunulan eğlence ve dinlenme olanakları da hizmet kalitesini arttırmıştır.

Yaşlı ve engelli turizminin hastalara sağladığı avantajlar nelerdir?

Ülkemize gelen yaşlı ve engelli turistlerin bakımı ve rehabilitasyonu amacıyla bulunan konukevlerinde, işletmelerde hazırlanan aktiviteler, meşguliyet terapileri, gezi turları, sağlık hizmetleri sektörün ilerlemesi amacıyla en iyi hizmet kalitesiyle hazırlanmaktadır.  Yapılan sağlık ve sosyal alan çalışmaları yaşam sürelerinde artışlar şeklinde yansımalar yapmıştır.

Yaşlı sayısındaki artış sebebiyle, sağlık turizmine katkıda bulunan bireylerin çoğunluğunu bu kesimden oluştuğu belirlenmiştir. Bunun bilinciyle yapılan sağlık turizmi kapsamına giren olumlu çalışmalar, ileri yaştaki kişilere sunulan özel imkânları beraberinde getirmiştir.

Yaşla birlikte gelişme gösteren hastalıkların teşhis ve tedavisinde, rehabilitasyon ve bakım hizmetlerinde sunulan hizmet kalitesi hastaların daha iyi hizmet almasını sağlamıştır. Tesislerde verilen sağlık hizmetlerinin hastaneye bağlı olarak verilmesi güvenilir, hızlı ve kaliteli hizmet alınmasını sağlamıştır.

Hastaların hizmetine sunulan tesislerde günübirlik ayaktan tedavi ile rehabilitasyon hizmeti sunulmaktadır.

Engellilere normal insanlar gibi yaşam hakkı tanıyan faaliyetlerin yapılması, engellilerin turizme katılımını arttırmıştır. Bunun için yapılan alt yapı çalışmaları başarılı bir şekilde hizmet etmektedir. Engelli turizmi için yapılması gereken çok şey olmasına rağmen, yapılan her çalışmanın bu konuya ivme kazandırdığı kesindir.

Bir Cevap Yazın