Televizyonun yararları ve zararları nelerdir?

Televizyon özellikle 1980 yılından sonra hayatımıza girmeye başlamıştır. Elektriksiz köyün bile kalmaması hedeflenen Turgut Özal döneminde bu konuda büyük bir atılıp yapıldı. 1990 lı yıllara gelindiğinde neredeyse her evde siyah beyaz da olsa televizyon bulunmaktaydı. Ancak özel televizyon kanallarının yayın hayatına başlamasıyla dünyamız biraz daha değişime uğradı.Televizyon yayınları daha sansürsüz yapılmaya başlandı. Bu açıdan yara ve zararlarını incelememiz lazım. Günümüze geldiğimizde ise yüzlerce kanal odalarımıza girmiş durumda .özellikle ahlaki değerlerimizin korunması için aile bireylerinin seçici olmasında yarar vardır.televizyon yararları ve zararları

Televizyon özellikle bir kitle iletişim vasıtası olarak insanları dünyada olan bitenden haberdar etmekte oldukça etkilidir. İnsanların sosyalleşmesinde etkili olabildiği gibi ters bir etkide de bulunabiliyor. İçine kapanık insanların bütün vaktini evde geçirmesi ve televizyonu arkadaş gibi görme riski her zaman için mevcuttur. Bu yüzden televizyon izlemeyi gereksiz yere abartmamak gerekir. Bilgi çağını yaşadığımız bu yüzyılda Televizyon insanlara yeni bilgiler öğretme özelliğine de sahiptir.Çalışamayan insanlar için boş zamanları değerlendirmek adına güzel bir araçtır, insanların dilini zenginleştirir, onları eğlenme fırsatı verir, hayal gücünü daha bir geliştirir.

Televizyon gereğinden fazla seyredilirse insanları adeta uyuşturur ve yararlı etkinliklerden uzaklaşmalarına sebep olur. Televizyon programlarına aşırı düşkünlük ve onları sıkı sıkıya takip etmek insanları pasifleştirir. Televizyon programlarında izleyiciye sunulan şiddet insanları kötü şekilde etkiler. Ailelerin bu noktada çocukları kontrol altında tutmaları gerekir .Şiddet içerikli filmlerden, ahlaki bozulmalara sebep olacak programlardan uzak tutmaları gerekir. Televizyon izleme saatlerinde kısıtlama yapmaları çocuklar açısından faydalı olacaktır. Nitekim RTÜK bu konuda sürekli uyarılarda bulunmaktadır.Bu nedenle televizyonda izlenen programlara azami ölçüde dikkat edilmeli, yararlı şeyler izlenmeye çalışılmalıdır.

Özetle televizyonun şu zararları vardır:Aile fertlerini tembelliğe itip ve yapacakları faydalı işlerden mahrum bırakır. Çocukların yaşına ve gelişimlerine uygun olmayan çeşitli programlar yüzünden kötü etkilenmesine neden olur.Çocukların en riskli dönemi olan ergenlik döneminde yanlış bilgiler edinmesine sebep olabilir.Duygusal açıdan yeterince olgunlaşmayan ve zayıf olan bireylerde özgüven kaybına neden olabilir Çocukların okuldaki başarılarının düşmesine sebep olabilir.

Televizyonun zararlarının yanında şu yararları vardır.Aile fertlerinin bir ayara gelmesinde etkilidir. Çocukların dışarıda fazla zaman harcamamasını sağlar.

Çocukların her konuda ilgi ve arzularını geliştirir. Çocukların istenildik yönde sosyalleşmesi adına yararlı programlar içerir. Bir çok eğitici programlar sayesinde aile bireyleri ulaşamadığı imkanlara ulaşır.

Dünyada olan biten olayları yakından takip etme fırsatı sunar.
Genel kültür programları sayesinde özellikle gençlerin bilgisini artırır.

Bir Cevap Yazın