Televizyon teknolojisindeki gelişmeler nelerdir?

Dünyada ilk olarak 1926 yılında tanıtılan ve daha sonra çok popüler olan; zengin kesimlerce kullanılmaya başlanan televizyon bugün neredeyse her evde bulunmaktadır. Hatta evlenecek çiftler in evi kurarken mutlaka ilk olarak aldıkları eşyadır İlk televizyonlar daha büyük ve daha çok yer kaplıyor iken günümüzde plazma Tv’ler ile bu sorun çözülmüş gibi. Ekran çözünürlüğü geliştirildi ; işlevsel kullanımı zenginleştirildi, ses kalitesi vs. gibi birçok özellik daha kaliteli hale getirildi.televisyondaki gelişmeler

1926 уılındα, ilk kez inѕαn уüzünün görüntüѕünün teleνizуondα elde edildiği bilinmektedir. Ünlü bilim adamı Bαird ışıklαrın ıѕıѕınα dαуαnmαѕı için ilk televizyon çekimlerinde özel ναntrolog kuklαlαrı kullαnmayı denemiştir. Bir ѕüre ѕonrα bαzı deneуleri için gerçek inѕαn gerekince, ücretli eleman tutmαk zorundα kαlır νe 1924’te tαrihin ilk teleνizуonun ραtenti αlmayı başarır.

Ülkemizde ilk televizyonun bir çok farklı ülkelerdeki bilim adamlarının eş zamanlı deneyleri ile bulunmasında olduğu gibi, ilk televizyon yayınları da, yine çok yakın zaman aralıklarıyla farklı ülkeler ile aynı anda gerçekleştirilmiştir.

İlk olarak siyah beyaz televizyonlar olarak dünyaya yayılan televizyonlar bir süre sonra renkli televizyonlar olarak büyük bir şaşkınlık yaratmış ve kısa bir zaman içinde yayılmıştı. Teknolojik gelişmeler bilgi teknolojisi sayesinde hızlı bir gelişme gösterdi.

Eskilerden beri kullanılan ve adeta evimizin en büyük ihtiyacı haline gelen televizyonlar artık neredeyse bir evrim geçirerek bugünkü hali olan plazma tv şekline bürünerek evlerimizin yanı sıra işyerlerimizdeki yerini de almış bulunmaktadır. Eski televizyonlar oldukça büyük ve önemli bir oranda yer işgali yapmaktaydılar. Bu televizyonları kullananlar artık oldukça azalmıştır o’nun yerine en öncelikli tercih muhakkak ki plazma televizyonlar olmuştur.

Aşağıda televizyon türlerinin özellikleri belirtilmiştir.Televizyon özellikleri, gelişerek daha akıllı, kullanışlı, güçlü ve daha kolay ulaşılabilir hale geldikçe, bazı markalar modelleri müşterilerin TV’leriyle iletişimine ulaşmayı sağlayan güncellemeler her geçen gün özellikler artmakta var olan hatalar giderilmektedir.

Led tv teknolojisi led farkını oluşturan bir unsur olarak görülmelidir. Led tv teknolojisi lcd tvlere şu noktada bir fark atıyor, bu farkta görüntü oluşuyorken normal bir televizyonun ve lcd televizyonunun içerisinde çokta büyük olmayan bir lamba yanar bu bir ışık ayarıdır. Bu durum lcd tvde kendini gösterir, fakat bu durumun biraz farklı olanı ise led tv teknolojisi ile ortaya çıkmıştır. Led tv teknolojisi, lcd tv teknolojisinden bir çokk yönden olduğu gibi bu yönden de farklı olarak bu ışığı yani lcd tvde sürekli işlev gören lambayı sadece görüntünün oluştuğu yerde yakarak muhteşem bir görüntü kalitesi oluşturuyor.

Son zamanların en çok gündemde olan özelliğine sahip 3d televizyonlar herkesin beğenisini şimdiden kazanıyor. Sinemadaki gibi film izlerken, kendini izlediği filmin adeta içinde görmek isteyenlerin tercihleri arasında olan 3d tvler bir televizyonun verebileceğinden çok daha fazlasını bizlere vermektedir. Güney Kore, Çin, Japonya, Güney Kore ve Hindistan’dan sonra diğer dünya ülkelerine de gelen 3d tv özelliği artık ülkemizde evlerimizde yerini almıştır. Televizyon kullanıcılarının beğenisine sunulan 3d televizyonlar sayesinde izlediğimiz her şeyden kat kat daha fazla keyif alacağız.

En son teknolojiyle üretilen televizyonlardaki renk canlılığı, ses kalitesi, kanal değiştirme hızları, internet bağlantı imkanları, dahili uydu özeliği gibi özellikler onları cazip hale getirmektedir.

Bir Cevap Yazın