Telepati nedir?

Genellikle bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz telepatik güçlere sahip insanlar, insanların her zaman ilgisini çekmiş ve araştırılmış bir fenomendir. Psişik güçleri olduğu iddia edilen birçok insan üzerinde çeşitli bilimsel ve parapsikolojik araştırılmalar yapılmış olmasına rağmen, bu tür bir yeteneğin varlığı henüz saptanabilmiş değildir. Uzak-duyum olarak da adlandırılan telepati en basit tanımla; kişinin beş duyu organını kullanmadan başka bir insan ile iletişime geçmesi ve bilgi paylaşımında bulunmasıdır.

Bu tanıma göre telepati, kişinin dilediği zaman kullanabildiği ve insanlarla iletişim kurabilmesini sağlayan 6. hissi olarak da açıklanabilir. Parapsikolojinin en sevdiği inceleme alanlarından biri olan telepati, tamamen paranormal bir eğlem olup bili çevreleri tarafından herhangi bir kanıtı olmadığı için bilim-dışı ya da hayal ürünü olarak görülmektedir. Kişinin beş duyu organını kullanmadan gerçekleştirdiği iddia edilen telepati yeteneği ile başka bir insanın zihnindeki duygu, düşünce, görüntü ya da anılara ulaşabileceği söylenmektedir. Bu tür paranormal yeteneği olan iki farklı kişinin arasında kıtalar dahi olsa telepati kurarak iletişim kurabileceği de iddialar arasındadır.

Telepati sözcüğü ilk defa 1882 yılında Fredric Myers tarafından kullanılmıştır. Telepati eğleminde iki farklı yetenek tipi olduğu söylenmektedir ve bunlar alıcı ve verici olarak tanımlanmaktadır. Paranormal yeteneğini kullanarak düşünce gönderen kişiye verici, yeteneğini diğer telepati düşüncelerini algılamak için kullanan kişiye de alıcı denmektedir. Alıcı olarak tabir edilen bu insanların da, bilim kurgu filmlerin de sıkça karşılaşılan “zihin okuma” yeteneğine sahip kişiler olduğu iddia edilmektedir. Yakın tarihte Soğuk Savaş döneminde casusluk yapması için Amerikan hükümeti ve Rusya Federasyonu tarafından birçok telepatik casusun yetiştirilmeye çalışıldığı ve devletlerin gizli programlar ile bu tip örgütleri desteklediği dahi iddia edilmiştir. Birçok filme de konu olan bu tür telepatik casus örgütleri hakkında herhangi bir bilgi yoktur ve söylenenler iddiadan öteye geçememiştir.

Telepati yeteneğinin beyinle mi yoksa ruhsal varlıkla mı ilgili olduğuna dair birçok parapsikoloji araştırmacısı tarafından deneyler yapılmış olmasına rağmen, telepatinin ne şekilde oluştuğu ve ne şekilde iletişim kurulduğu ile alakalı hala kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bu tür paranormal bir yetenek insanlar için heyecan verici olduğundan, bu tür araştırmalar ve komplo teorileri hala merak konusu olmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın