Telefonu kim icat etti?

graham bellTelefonun mucidi Alexander Graham Bell’dir. 3 Mart 1847’de İskoçya’da doğan Graham Bell, doğuştan işitme engelli bir kadının çocuğu idi. Babası ve dedesi yıllarca işitme engellilerin derdine bir çözüm üretebilmek adına çaba sarfetmiştir. Böyle bir ailede büyümenin doğal sonucu olarak, Graham Bell de küçük yaşlardan itibaren işitme engelli kişileri, arada mesafeler olsa dahi, nasıl konuşturabileceği hususunda kafa yormaya başlamıştır. Bu amacına ulaşması mümkün olmasa da bu çaba Graham Bell’in telefonu bulması ile insanlık için oldukça faydalı bir sonuç doğurmuştur.

Graham Bell iki kardeşinin veremden ölümü gibi büyük bir üzüntü yaşamış, bu acı olay ile ailenin en büyük ilgi odağı haline gelmiştir. Babası Graham Bell için daha uygun ve daha sağlıklı yaşam ve iklim koşulları olduğu düşüncesi ile Kanada’ya göç etme kararı almıştır. Kanada’daki yaşamları sırasında babasını kaybeden Graham Bell, uzun yıllar boyunca babası tarafından sağırlar için gerçekleştirilen çalışmaların değer kazanması ve fayda sağlaması için bu çalışmaları tanıtmak amacı ile Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiştir. Bir süre sonra burada kendisine ait bir okul kurdu. Okulun amacı işitme engelliler için özel eğitilmiş öğretmenler yetiştirmek idi.

Graham Bell’in işitme engelliler için verdiği mücadele ve bu uğurda gerçekleştirdiği çalışmalar kendisine kısa sürede büyük bir popülarite kazandırdı. Üniversitelere konuk öğretmen olarak davet edilmeye başladı. Bu üniversitelerden biri olan Oxford Üniversitesi için bir süre İngiltere’de kalan Bell, ABD’ye geri dönünce Boston Üniversitesi’nde İnsan Sesi Fizyolojisi kürsüsünde profesör olarak görev aldı.

Bell, bu süreç içinde Thomas Watson adındaki bir elektrik mühendisi ile  işbirliği yaparak işitme engelliler için özel bir işitme cihazı tasarlama işine girişti. 1875 yılında sesin bir tel üzerinde ilerleyebildiği gerçeğini ortaya çıkaran ikili bu buluşun patentini de hemen aldılar. Çalışmalar tam gaz devam ederken bir gün telefonun bugünkü anlamı ile icadının başlangıcı olan olay yaşandı. Bell, işitme cihazı için tasarladıkları makinenin bataryasından pantolonuna dökülen asidi temizleyebilmek için “Bay Watson çabuk buraya gelin” diyerek Watson’ı çağırdı. Ancak, bu çağırma gayri ihtiyari Graham Bell’in elindeki makineden iletilen ses aracılığı ile gerçekleşmiş oldu.

Bir Cevap Yazın