Tavukgöğsü nasıl yapılır?

Tavukgöğsü tatlısını yapmak isteyenler için kıvamı oldukça yerinde güzel bir tarif vereceğiz. Biliyorsunuz ki bu tatlının kıvamını yakalamak oldukça marifet ister. Tatlınız ne koyu ne de sulu kıvamda olmalıdır. Hafif bir sütlü tatlı olmasına rağmen, lezzeti yönünden mükemmel bir tada sahiptir. Yalancısı da yapılan tatlının, gerçek lezzetini sadece tavukgöğsü ile yapılan çeşidinden alacağınızı söylemeliyiz. Burada önemli detay, taze bir tavukgöğsü kullanmanız olacaktır. Önceden dondurulmuş olan ürünleri kullanmamanızı öneririz. Güveneceğiniz bir kasaptan almanız işinizi çok kolaylaştıracaktır. Şimdi birlikte tatlımızın yapım aşamasına geçelim.

Tavukgöğsü için gerekli malzemeler

  • Taze yarım tavukgöğsütavukgöğs
  • 1 litre süt
  • 1 çay bardağı mısır nişastası
  • 1 çay bardağı pirinç unu
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 2,5 çay bardağı su

Tavukgöğsü yapımı

Taze olarak satın aldığınız tavukgöğsünü bol suda yıkayıp, kokusunun üzerinden gitmesini sağlayınız. Tavukgöğsünü haşlamak için bir tencereye suyla birlikte koyarak, ocağın üzerine koyun. İyice haşlanan tavuğu, suyunun süzülmesi için bir kevgire alınız. Ardından iyice didiklediğiniz tavukları, soğuk suyla ovuşturarak yıkayın. Bu işlemi yapmak için kaşık kullanabilirsiniz. Sonra soğuk

suyun içerisinde 20 dakika kadar bekletmeniz gerekecek. Sonra yeniden süzerek, soğuk suyun içinde 20 dakika kadar bekletin. Bu işlemi 4-5 kez tekrarlayarak, yine soğuk suyun içine koyarak, bir gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün tekrar soğuk su ile birkaç kez yıkayarak, tavukların sularını iyice sıkarak, derin bir kabın içerisine alın. Kaynamış sütü ve suyu ilave ederek, blender ile iyice çırpın. Malzemeyi hepsini bir tencereye alarak, kısık ateşte 15-20 dakika kadar kaşıkla döverek pişirin. Başka bir kapta 2,5 bardak suyu, pirinç ununu ve nişastayı iyice karıştırın. Ocaktan indirdiğiniz karışımın içine malzemeyi ağır ağır ilave ederek ve karıştırarak iyice yedirin. Tencereyi ocağın üstüne alıp, şekeri de ilave edip kaşıkla döverek, 15 dakika süreyle pişirin. Tatlınız sakız gibi bir kıvama geldiğinde, ocaktan indireceğiniz tatlının vanilyasını ilave ederek karıştırın. Uygun boyda borcamı su ile ıslatarak, tavukgöğsünü bunun içerisine boşaltın. Tatlınız biraz ılındıktan sonra, 4-6 saat kadar buzdolabında tutunuz.  Artık servise hazır bir tavukgöğsünüz bulunmaktadır. Üzerine tarçın ilave ederek sevdiklerinize ve kendinize ikram ederek, keyfini çıkarabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın