Aloe Vera nedir, faydaları nelerdir?

aloe_vera_bitkisiSarı sabır olarak ta bilinen aloe vera’nın tıpta ve kozmetikte önemli bir yeri vardır. Ticari değeri yüksek bir bitki olması sebebi ile bazı ülkelerde geniş alanlarda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde pek bilinmiyor olsa da dünyanın birçok yerinde çok güvenilir ve şifalı bir bitki olarak biliniyor. Daha çok sıcak bölgeler de yetişen bu bitkinin yapraklarından çıkarılan esmer renkli bir maddedir aloe vera. A, C, E, ve B vitaminleri ile Selenyum, Demir, Mangan, Magnezyum, Kalsiyum, Çinko, Bakır, Fosfor, Potasyum gibi mineraller içerir.
Aloe Veranın Faydaları: Besin değeri yüksek olan bitkinin çeşitli faydaları vardır. Vücudu kuvvetlendirir. Safra söker. sindirim sistemini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarına faydalıdır. Deri iltihabı, güneş yanığı ve böcek sokmalarına iyi gelir. Yanık ağrılarını azaltır. Cildi nemlendirir ve onarır. Bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olur. Ur ve tümör gibi zararlı oluşumları yok etmede yardımcı unsurdur.
Nasıl kullanılır?
• Ufak yanıklarda, güneş yanıklarında bitkinin yapraklarından çıkan sıvıyı yanık üzerine sürünüz. Acıyı hafifletmekle birlikte iyileşmeyi hızlandırır.
• Kuruyan dudak ve cildinize sürerek nemlendirebilirsiniz.
• Ağız yaraları için yaprağını çiğneyebilirsiniz.
• Kaşınan ayak parmakları arasına sürerek kaşınmayı engelleyebilirsiniz.
• Sirke ile karıştırılarak saç diplerine masaj uygulayarak saç dökülmelerini azaltabilirsiniz.
Bunlar gibi birçok faydası bulunan aloe vera tıp ve kozmetikte çok rağbet gören bir bitkidir.

Bir Cevap Yazın