Tavada yufka böreği nasıl yapılır?

tava böreğiTavada yufka böreğini özellikle sarma börekleri yapmaya vakit bulamayanlara, uzun uzun börek yapmakla uğraşmak istemeyenlere kesinlikle tavsiye ederiz. İçinde kullanacağınız malzemelere göre sizlere su böreğini bile aratmayacak bir lezzet verecektir. Özellikle sabahları kalktığınızda, kahvaltı için canınız börek istediğinde ve hazır yufkanız da varsa, hemen tavanın içerisinde bu böreği hazırlayıp kahvaltı sofrasına sıcak bir börek yetiştirebilirsiniz. Böreğinizin tadına bakanlar, bu kadar marifetli olduğunuz için buna şaşıracaktır. Çay saatinde ve kahvaltılarınızda sizlere eşlik edecek, hem de kolay yapılışıyla her zaman ilk tercihiniz olacak tavada yufka böreğini hep beraber hazırlayalım isterseniz.

Tavada yufka böreği için gerekli olan malzemeler

  • 3 adet hazır yufka
  • 1 çay bardağı süt
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • Yeteri kadar karabiber
  • Yeteri kadar tuz
  • 1 adet yumurta
  • Bir tutam maydanoz
  • 150 gram böreklik lor ya da az tuzlu beyaz peynir
  • 2 tatlı kaşığı tereyağı

Tavada yufka böreği yapılışı

Önce tava böreğinin iç harcını hazırlamaya başlayalım. Derin bir kabın içerisine lor peynirini ya da az tuzlu beyaz peyniri koyun. Peynirin tuzuna göre içerisine tuz ilave edebilirsiniz. Gerekmezse hiç tuz atmamalısınız. İçine az miktarda karabiber karıştırın. Daha sonra maydanozları ince bir şekilde doğrayın. Bu sayede böreğin iç harcını hazırlamış oldunuz. Şimdi böreğin içerisinde kullanacağınız sosu hazırlayın. Bir çay bardağı süt ve yarım çay bardağı sıvı yağını bir kâsenin içerisinde iyice çırpın. Daha sonra bunun içine yumurtayı kırıp, malzemeleri iyice çırpmalısınız. Şimdi geniş bir teflon ya da seramik tavayı ocağa koyarak, burada biraz ısıtın. Tereyağının yarısını tavanın içine koyup, erimesini sağlayın. Artık tavayı ocaktan indirebilirsiniz.

Yufkaların birisini tavanın içerisine güzelce açın. Yufkanın kenarları tavadan dışarıya doğru sarksın. Daha sonra ikinci yufkayı elinizde buruşturun. Bundan gelişigüzel parçalar koparıp, tavanın içerisine atın. Bunu yaptığınızda yufka sanki katlar şeklinde tavanın içine yerleşecek. Yufkanın tamamını yırtıp içine attıktan sonra, hazırlanan sosun yarısını bunun üstüne kaşıkla serpin. Daha sonra üzerine hazırlamış olduğunuz peynirli iç harcını yayın. Elinizdeki son yufkayı, bundan önceki yufka gibi buruşturup koparıp peynirli harcın üstüne atın. Yine üzerine böreğin kalan sosunu kaşıkla serpin. Bundan sonra ilk yerleştirmiş olduğunuz yufkanın tavanın dış kısmına sarkan parçalarını böreğin üstüne doğru kapatın. Daha sonra ocağın altını en kısık ayarda açıp, böreği yaptığınız tavayı ocağın üstüne koyun. Böylece kısık ateşte böreğinizi pişirmeye başlayabilirsiniz. İlk önce alt kısmı pişecek olan böreğinizi kolayca çevirebilirsiniz. Kalan tereyağını da böreğin üstüne sürün. Siz böreğinizi daha yağlı seviyorsanız, tereyağının miktarını arttırabilirsiniz. Fakat içerisine koyduğunuz sıvı yağı dikkate alın. Alt tarafı iyice kızardıktan sonra, böreği ister bir kapak yardımıyla kaydırarak tersine çevirin, isterseniz bir ıspatula yardımıyla bunu yapın. Diğer tarafı da istediğiniz gibi kızardıktan sonra, hazırladığınız tavada yufka böreğini konuklarınıza ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın