Tatil tercihi nasıl yapılır?

tatilTatil yapmaktan hoşlanmayanımız var mıdır acaba? Koca bir yıl çalışıp didinen yetişkinlerin, dersleri ile olan mücadelesini büyük bir gayretle veren çocukların ve gençlerin, evde anne babalarının işten gelmelerini bekleyen küçük çocukların, belki de daha kısa tabiri ile 7’den 77’ye herkesin özlemle beklediği güzel günlerdir tatil günleri. Tüketim toplumu olmanın yarattığı rekabetçi ortam sayesinde, tüketiciler, lehlerine seçeneklerin ve ücretlerin oldukça değişkenlik gösterdiği, zengin bir tatil seçenekleri portföyü ile karşı karşıya kalırlar her sene. Bu portföy içinden en doğru seçimi yapmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir.

Sunulan tatil seçenekleri arasından en uygun ve doğru ve seçimi yapabilmek için bazı soruların cevabını bir araya getirmek gerekmektedir. Bu sorulardan en önemlileri şunlardır:

  • Bütçemiz nedir?
  • Tatil süremiz maksimum kaç gün olabilir?
  • Tatile gidecek ekip içindeki yaş dağılımı nedir?
  • Tatile gidecek ekibin tatilden bekledikleri nedir?
  • Alerji gibi iklime göre seçim yapılmasını gerektiren bir sağlık
    sorunu söz konusu mudur?

Bu listeyi uzatmak mümkün ancak, yukarıdaki soruların cevaplarının bir araya getirildiği ve bu cevaplara yanıt veren bir tatil programının seçildiği durumlarda, tatilden haya kırıklığı ile dönmek söz konusu olmayacaktır muhtemelen.

Bütçeyi belirlemek önemlidir. Ancak burada kritik bir husus vardır; tatil satın alınırken ödenen fiyata nelerin dahil olduğu muhakkak detaylı bir şekilde sorgulanmalıdır. Yurtdışı tur ise ekstra turlara katılım gösterilip gösterilmeyeceği, gösterilecekse ekstra turların ücretlerinin ne kadar olacağı bilinmelidir. Bu hesaplama doğru yapılmazsa, tatil programı satın alınırken ödenen ücretten belki daha fazlası tatilde harcanabilmektedir. Bütçe buna hazırlıklı değil ise, o tatil aile bütçesini yok eden bir maceraya dönüşebilir.

Yurtdışı ya da yurtiçi tüm otel konaklamalı turlarda, otel konaklama tipi doğru seçilmelidir. Eğer, bir “deniz-kum-güneş” şeklinde bir planlama yapıldı ise ve bütün gün otelde kalma niyeti varsa tam pansiyon ya da daha çok ülkemize has bir konaklama tipi olan “herşey dahil sistemi” tercih edilmelidir. Zira, gün içi yiyecek ve özellikle de içeceklerin önceden ödenen bedelin içinde yer almıyor olması, otel çıkışlarında size kötü sürprizler hazırlıyor olabilir. Çocuklu ailelerin “herşey dahil sistem”den şaşmamalarını özellikle tavsiye etmekteyiz.

Tatildeki aktivite planı, otel dışı vakit geçirme oranını yükseltiyorsa, bir yurtdışı ya da yurtiçi kültür turu ise örneğin bu, otel konaklama tipinin oda-kahvaltı ya da yarım pansiyon olması yeterli olacaktır.

Çocuklu bir aile şeklinde tatile gidiliyor ise “çocuk-dostu otel” konsepti içeren tatil seçenekleri değerlendirilmelidir. Çocuklarınızın hem eğlenmesini, hem de sizden bağımsız hareket edebilmesini temin eden bu seçenekler, annelerin ve babaların da tatil yapabilmelerine olanak verecektir. Aksi halde bütün gün çocukları ile meşgul olmak durumunda kalan ebeveynlerin tatil yapmadan evlerine dönmeleri kaçınılmaz olacaktır.

Aşırı sıcaklarda bazı ten tiplerinde alerjik reakisyonlar oluşabilmektedir. Bu tarz sağlık sorunlarının olması halinde tatile çıkılacak dönemin ve tatil yapılacak lokasyonun doğru seçilmesi de kritik önemde olacaktır.

Tatil yapmak ciddi bir iştir!  Özenli bir seçim yapılmazsa, hem bütçenizin, hem de zamanınızın boşa harcanması söz konusu olabilir!

Bir Cevap Yazın