Tansiyonu düşürmek için neler yapılabilir?

düşük tansiyonTansiyon kanın atardamar duvarlarına yaptığı basınç olarak değerlendirilir. Tansiyon normal kabul edilen değerlerin üzerine çıktığı zaman kesinlikle doktor muayenesi gerektirecek kadar önemli bir durumdur. Eğer 14-9’un üzerine çıkan tansiyon söz konusu olursa, bu yüksek tansiyon ya da hipertansiyon olarak tanımlanır.  Tansiyon için ideal değerler büyük tansiyon bakımından 120, küçük tansiyon için 80 kadardır. 130 ile139, 80 ile 89 arasındaki tansiyon normal yüksek olarak kabul görmekte, 140 ile160, 90 ile 100 arasındaki birinci evrede hafif yüksek tansiyon olarak kabul edilmektedir. 160 ile 180, 100 ile 110 orta derecedeki tansiyonu, 180 ile 110 üzeri ise şiddetli derecede yüksek tansiyon sınıfına girmektedir.  Bu değerler üzerinden tansiyonun doğru şekilde saptanması için, kişinin günde üç farklı zamanda tansiyonunu ölçtürerek, bunların ortalamasını alması gerekmektedir.

Bunun yanında kişinin yaşı, ruhsal durumu, açlık ve tokluk durumu gibi etkenler tansiyonun değişmesine neden olabilir. Bu yüzden tansiyon ölçümü öncesinde ve ölçümden sonra bazı konulara dikkat etmek gerekir.

Bu unsurlar ise;

Tansiyon ölçümüne 1 saat öncesine kadar yemek yenilmemeli, alkol ve sigara kullanılmamalı ve vücudu yorgun düşürecek faaliyetlerden kaçınılmalıdır.

Kişi aşırı sinirli olduğunda, öfkeli olduğunda tansiyonu ölçmemelidir

Ölçüm yapılırken kişinin rahat bir pozisyonda olması, gergin olmaması gerekir

Ölçüm yapılırken kol kalp hizasında olmalıdır

Tansiyon her defasında aynı koldan yapılmalıdır

Yüksek tansiyonun önlenmesi için neler yapılabilir?

Evdeyken tansiyonun yükselmesi halinde, ilk olarak kolların dirseklere kadar soğuk suyla yıkanması etkili olacaktır. Fakat bunu yaparken ani hareketlerden kaçınılmalı, aksine yavaşça bu yıkama yapılmalıdır. Bu uygulama tansiyonun 1-2 derece kadar düşmesine destek olur.

Özellikle halk arasında soğan ve sarımsak tansiyonu düşürücü etkenler olarak bilinir. Bunların arasındaki sarımsak tansiyonun düşmesine etkili olmasa da, tansiyonun dengelenmesine deste olur. Bu nedenle yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin soğan ve sarımsak tüketmeleri faydalı olacaktır.

Tansiyon düşürücü etkiyi limonda göstermektedir. Yüksek tansiyon değerleri olduğunda, bir limon suyu içilebilir.

Böyle bir durumda tuzsuz ayranla, yoğurt ta sizlere yardımcı olabilir. Fakat özellikle tuzsuz olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü tuzlu içildiklerinde tam tersi bir etkiye neden olurlar.

Greyfurt ve nar suyu da yüksek tansiyonu düşüren etkiye sahiptir.

Tansiyonun düşürülmesi için, bir kâse yoğurt içine tarçın ilave edilerek tüketilebilir.

Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin bolca yeşil yapraklı sebze tüketmesi, yağda kızartılan yiyeceklerden uzak durmaları, tatlı, hamur işi yememeleri, sakatatlardan, salam, sucuk, sosis, pastırma gibi yiyecekleri tüketmemeleri gerekir.

Mutlaka yemeklerdeki tuz miktarını azaltmaları, gerekirse tuzu kesmeleri önerilir.

Yiyeceklerin posalı ve lifli olmasına özen gösterilmelidir.

Yükse tansiyonun en iyi ilaçları arasında sigara ve alkolden uzak durmak gelir.

Yine tansiyonu yüksek olan kişiler her gün kısa egzersizler yapmalı, 45 dakikadan az olmayacak yürüyüşler yaparak kan dolaşımını ve tansiyonu düzenleyici aktiviteler içinde olmalıdır.

Bir Cevap Yazın