Tan Sağtürk kimdir?

tan sağtürkTan Sağtürk 1969 yılında İzmir’de doğmuş ünlü bir balettir. Sağtürk orta ve lise öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuarı’nda yapmış, daha sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümünden mezun olmuştur. Konservatuar öğrencisi olduğu sırada bazı teklifler almış, okul bittikten sonra Fransız Genç Balesi’nin teklifini değerlendirip, mezuniyet sonrasındaki profesyonel çalışmalarına Paris’te başlamıştır.

Sağtürk Fransız Devlet Balesinde kadroya alınmış olan ilk ve tek Türk sanatçısı olmuştur. Fransa’da “Ömür Boyu Kontrata” hak kazanmış 15 dansçıdan birisi olmuştur. Kısa zaman içinde Fransız vatandaşlığına da alınmıştır. Ayrıca Fransa’da hocalık yapma, bale okulu açmak ve grup kurma haklarını da kazanmıştır.

Tan Sağtürk Fransız Genç Balesi Le Jeune Ballet De France, Fransız Devlet Balesi Ballet National De France Baş dansçısı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş dansçılığı, Kayseri, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, İstanbul, Ankara, Kıbrıs, İzmir, Bale ve Dans okulları kurucusudur.

Sanat başarıları nedeniyle de birçok defa ödüllendirilmiş bir sanatçımızdır. Bu ödüllerden birisi de aldığı “Uluslararası Melvin Jones “ ödülüdür.

Sağtürk 1997 Eylül ayının sonunda sanatıyla ülkesine faydalı olabilmek için Türkiye’ye dönmüş ve İstanbul Devlet Balesinde “Yabancı Sanatçı” statüsü dahilinde Baş balet olarak çalışmalarını devam ettirmiştir. Pek çok eserle Türkiye turnelerine katılmıştır. Özellikle balenin tanıtımı amacıyla ülkemizin her yerinde yüzlerce konferans düzenlemiştir.

Tan Sağtürk İzmir’de Bale ve Dans Eğitim Merkezi’ni açmış ve baleyi geniş kitlelere sevdirmiş bir sanatçıdır. Fransız Devlet Balesine yapılmış olan Soude ve Je ne Regrette Rien (Edit Piaf) adında bir yapıtı bulunur. Antalya ve İzmir Devlet Opera ve Balesinde koreografisini yapmış olduğu “Kalp Sesi Projesi” adlı eseri de sahneye konmuştur. Ayrıca yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda gösteriyi ve organizasyonu yönetmiştir.

Tan Sağtürk, bunların dışında Bez bebek (2007), Şöhret Okulu (2006), Dolunay (2005) ve İkinci Bahar (1998) adındaki televizyon dizilerinde de oynamıştır.

Bir Cevap Yazın