Fibromiyalji ağrıları için malik asit faydalı olur mu?

Bir çeşit meyve asidi olan malik asit, pek çok sebze ve meyvede doğal şekilde yer alan organik bir bileşiktir. Özellikle elma malik asit açısından çok zengin bir meyvedir. Malik asit bir organik bileşik olarak hücre metabolizmasının çok önemli bileşenlerden biridir. Kiraz gibi sulu meyvelerde ferahlatıcı ve hoş lezzetler bu asit sayesinde sağlanır. Birçok içecek ve şekerlemelerin içeriğinde kullanılan malik asit, bazı tatlandırıcılarla birlikte harmanlanıp kalıcı ve ekşimsi bir aromaya dönüştürülür. Yiyeceklerin içinde kullanılmasının dışında, sağlık açısından da oldukça yararı olan bir asittir.

Malik asidin özellikleri nedir?

Malik asit doğada ekşimsi lezzeti bulunan tüm meyvelerin içinde doğal olarak bulunur. Canlı hücrelerdeki mitokondrilerde yer alan ve bir enerji döngüsü olan krebs döngüsü için önemli bir aşamadır. Bu organik bileşik ekşimsi aroması, düşük erime noktası, harmanlanabilir olması, düşük higroskopik özellikleri, metal iyonları ve şelat yeteneği ile sağlık açısından çok sayıda faydalı etkiye sahiptir.

Malik asidin faydaları nedir?

Hücre metabolizması için oldukça önemli olan malik asit, vücudun ATP elde etmesine yardımcı olur. Enerji üretiminin yanında, kasların yorgunluğunu gidermek için, ağız sağlığının sağlanmasında, metallerin toksik etkisinin giderilmesi için, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için, kalbin çalışması, kasların ve sinirlerin çalışması ve cildin sağlıklı ve pürüzsüz olması açısından çok önemli faydaları bulunur.

Fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromundaki malik asit etkisi

Fibromiyalji rahatsızlığı vücutta kaslar, tendon ve bağlarda meydana gelen oldukça şiddetli ağrılarla yaşanan bir sorundur. Bu soruna enerji azalması ve kas yorgunluğu da eşlik edebilir. Kronik yorgunluk sendromu rahatsızlığında ise, kaslar çok hızlı yorulur ve çalışmakta zorlanır. Malik asit kullanılmasıyla kas yorgunluğu giderilir, fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu rahatsızlıklarının olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kaslarda çalışma performansını arttırarak, hastalıkların tedavi edilmesinde faydalı olur.

Metal toksisitesi ile malik asit

Vücutta olan toksik metal birikmesinde, insanlar oldukça ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Bu önemli sorunların içinde karaciğer rahatsızlıkları ve beyin hastalıkları bulunabilir. Malik asidin şelat yapıcı olması, vücutta birikmiş olan toksik metallerde bağlama yeteneği ile etki eder. Toksik metaller vücutta inaktive edilir ve risk olmaktan çıkarılır.

Ağız hijyeni ile malik asit

Ağız hijyeninin korunması açısından malik asidin faydalı etkileri bulunur. Ağız içinde antiseptik gibi etkiler yapar ve enfeksiyon oluşumu riskini azaltır. Ağızda bakterilerin azalmasına yardımcı olur, tükürük üretimini arttırır. Bu yüzden diş macunlarının içeriğinde oldukça sık kullanılan bir maddedir.

Sağlıklı cilt ile malik asit

Cildinizde oluşan ince çizgilerin ve kırışıklıkların etkisini azaltır ve erken yaşlanmaya engel olur. Daha genç görünen bir cilde sahip olmanızı ve dışardan sağlıklı görünmenizi sağlar. Cildiniz için doğal bir peeling vazifesi görmektedir. Elmanın içinde yoğun şekilde bulunduğu için, cilde ince elma dilimleri uygularsanız etkilerini hemen görmeniz mümkündür. Fakat ciltte döküntü, şişme ve ürtiker gibi yan etkiler oluşabilir. Bu yüzden elma aşırı miktarda kullanılmamalı. Malik asit dozu mutlaka uzmanların önerdiği gibi kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın