Suyun ph değeri kaç olmalı?

suyun-ph Ph, insan hayatında önemli bir konuma sahiptir. İçtiğimiz sudan kullandığımız şampuana kadar tüm maddeler belli bir Ph değerine sahiptir. Suyun Ph değeri, içerisindeki hidrojen iyonları miktarını belirler. Tüm maddeler sıfır ve on dört değerleri arasında bir Ph değerine sahiptir. Bu durumda yedi Ph değerine sahip maddeler nötr olarak adlandırılır. Bu maddelerin asitlik ve bazlık değerleri eşittir. Bu sayede su gibi insanı rahatsız etmeyen maddeler meydana gelir. Ph değeri yedinin üzerinde olan maddeler bazik, Ph değeri yedinin altından olan maddeler ise asidik yapıya sahiptir.

Suyun Ph değerinin içime uygun olması insan metabolizması için oldukça önemlidir. Ph değeri içime uygun olmayan suların tüketilmesi metabolizmanın daha yavaş veya daha hızlı çalışmasına, mide rahatsızlıkları ve midenin yapısında bozulmalara, demir eksikliği ve zehirleyici ağır metallerin vücuda bulaşmasına neden olabilir. Bu hususta çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü bu bahsettiğimiz metabolizmanın bozulması gibi ciddi rahatsızlıklar insan üzerinde kalıcı hasarlara sebebiyet verebilmektedir. Bu durumda sorumluluk yalnızca size aittir.

Peki bir içme suyunun Ph değeri hangi aralıklarda olabilir? Bu değer nötr olan yedi Ph değeri ve civarı için sorun teşkil etmemektedir. Daha açıklayıcı olması adına Türkiye standartlarında içme suyunun olması gereken Ph değeri aralığı beş ve dokuz olarak verilmiştir. Bu aralıkta mümkün olduğunca uç noktalarda olmayan ve güvenilir içme suyu markaları seçilmesi sağlığınız için çok daha yararlı olacaktır. Ayrıca kanımıza direk olarak karışan içme suyunun kanın sahip olduğu yedi buçuk Ph değerine mümkün olduğunca yakın Ph değerine sahip içme suları tüketmeniz yine vücudunuzun olduğundan daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

İnsan vücudunun içtiğimiz sudan soluduğumuz havaya kadar en iyi şekilde beslenmesinin daha zinde bir yaşama ve daha sağlıklı bir geleceğe hazırlanmamız anlamına geldiğini unutmamalıyız. İçtiğimiz suyun Ph değeri olması gerekene yakın olduğu takdirde değil zarar, yararları dahi mevcuttur. Bu sebeple kanımıza ve metabolizmamıza uygun olarak yedi ve biraz daha üstü Ph değerine sahip içme suları tüketmemiz gerekmektedir. Yedi ve yedi buçuk Ph değerine sahip suların içimi de vücuttaki etkileri de diğer içme sularına göre çok daha farklı, çok daha avantajlıdır. Bunu göz önünde bulundurarak aldığınız içme suyunda fiziksel ve kimyasal analiz değerlerine ve Ph değerine bakmanız sağlığınız için çok daha yararlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın