Sütlü etimek tatlısı nasıl yapılır?

sütlü etimekSütlü etimek tatlısı muhteşem lezzetiyle, bir kere tadanların adeta müptelası olacakları hafif bir sütlü tatlıdır. Bunu genç yaşlı ve çocuk demeden herkesin beğeneceğini düşünüyoruz. Sütle hazırlandığı için, sağlık için de faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu tatlı hem protein kaynağı, hem lif açısından oldukça yüksek değerde, hem de lezzet açısından keyif verici özelliktedir. Diyet yapanların bile, arada bir tatlı kaçamağı yapabileceği tarifimizi denemenizi ısrarla tavsiye ederiz. Bunun yanında şeker hastalığı olan kişilerin, tatlıyı fazla kaçırmamasını tavsiye ederiz. Yapımı son derece kolay olduğundan, her zaman buzdolabınızda hazır bulabilirsiniz. Gelen konuklarınıza gönül rahatlığıyla ikram edebileceğiniz, bu lezzetli tatlıyı birlikte hazırlamaya başlayalım.

Sütlü etimek tatlısı için gerekli malzemeler

 • 1 paket (12 tane) tuzsuz etimek
 • 3 damla limon suyu
 • 2 su bardağı su
 • 2 su bardağı toz şeker

Krema malzemeleri

 • 1 litre süt
 • 2 yemek kaşığı dolusu un
 • 2 yemek kaşığı dolusu nişasta
 • 1 paket vanilya
 • 1 yemek kaşığı dolusu tereyağı veya margarin

Diğer malzemeler

 • 1,5 su bardağı soğuk süt
 • 2 paket beyaz krem şanti
 • 1 küçük kahve fincanı Hindistan cevizi

Sütlü etimek tatlısı yapımı

Sütlü etimek tatlısının yapımına şerbeti hazırlamakla başlayalım. Şerbet için verdiğimiz ölçülerde olan toz şekeri ve suyu uygun boydaki bir tencereye koyarak, ocağın üstüne alın. Bunu kısık ateşin üzerinde şerbet kaynayıncaya kadar pişirin. Şerbet kaynama noktasına geldiğinde, içine bir damla limon suyunu damlatın. Limon suyunu ilave ettikten sonra, şerbeti bir dakika daha kaynatarak ocağın altını kapatın. Şimdi etimekleri tepsinin içine dizme aşamasına geçebilirsiniz.

Etimekleri paketinden çıkararak, büyük dikdörtgen bir borcamın içine tek sıra halinde dizin. Tatlı için verilen ölçüler dikdörtgen boydaki bir borcam için uygundur. Siz kullanacağınız tepsinin boyutlarına göre malzemelerinde değişim yapabilirsiniz. Etimeklerin üstüne biraz ılınmış olan şerbeti bir kepçe yardımıyla dökerek gezdirin. Şerbeti döktüğünüz sırada, şerbetin her etimeğin üstüne gelecek şekilde özenli davranmanız gerekmektedir. Aksi takdirde şerbetin değmediği alanlar kuru kalabilir.  Şerbeti ile buluşmuş olan etimekleri, uygun bir yere kaldırın. Şimdi kremayı hazırlamaya başlayabiliriz. Bu aşamada kremanın hazır hale gelmesine kadar, etimekler de şerbetini kolayca çeker.

Kremayı hazırlamak için, çift tabanlı olan orta boy da bir tencerenin içine sütü koyalım. Sütün üstüne tereyağı dışında diğer malzemeleri ilave ederek, bir çırpıcıyla güzel bir şekilde çırpın. Çırpılan karışımı ocağın üstüne alın ve kaynayıncaya kadar devamlı şekilde karıştırın. Bunu yaparken yani muhallebiyi karıştırırken çırpma teli kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çırpma teliyle yaptığınızda, krema piştikten sonra yeniden çırpılmasına gerek kalmaz. Düzgün bir şekilde karıştıra, karıştıra pişirilen kremayı ocağın üstünden alarak içine yağ ilavesini yapın.  Bunu yeniden karıştırarak bir müddet bekletin. Muhallebinizi ocağın üstünden alır almaz, etimeklerin üstüne dökerseniz etimekler sıcak muhallebinin etkisiyle hamurlaşabilir.

Şerbeti çekmiş olan etimeklerin üstüne ılık hale gelen muhallebiyi dökün. Bunu bir kaşığın ya da bıçağın ters tarafıyla düzgünleştirin. Muhallebinin üstüne dökmek için, krem şantiyle sütü çırpın ve bunu bir kaç dakika kadar dinlendirip, hemen kremanın üstüne dökerek yayın. Sütlü etimek tatlınızın üzerine bolca Hindistan cevizi serpiştirin. Bu tatlıya yakışacak bir baharattır. Daha sonra buzdolabına dinlenmesi için kaldırın. Bir süre dinlenen tatlınızı dilimleyerek, servis tabaklarına alın. Artık sevdiklerinize ikram edeceğiniz nefis bir tatlı hazırladınız.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın