Süper lig nedir?

super-ligTürkiye’de Futbol Federasyonu’na bağlı olarak faaliyet gösteren, en üst düzey futbol ligine “Süper Lig” denilmektedir. İlk defa 1959 yılında kurulan Milli Lig’in bugünkü adıdır. 2001-2002 döneminde kurulmuştur. Süper Lig, ligde yer alan futbol takımlarının ve bu takımlarda hissesi olanların oluşturduğu resmi bir kuruluştur aynı zamanda. Süper Lig, isminin başına o sezonda sponsorluk anlaşması yapılan kuruluşun adını alır.

Futbol sezonlarında toplam 18 takımın mücadele ettiği Süper Lig’de, her sezon son üçte olan takımlar küme düşmekte, bir alt ligden ilk üç takım bu takımların yerine Süper Lig’e çıkmaktadır. Futbol sezonu Ağustos ayında başlar, Mayıs ayında sona erer. Her sezon 34 hafta ve 306 maç içerir.

Süper Lig’de mücadele edecek takımlar belirli kurallara uymak, belirli kriterleri karşılamak durumundadırlar:

  • Süper Lig’e dahil olmak isteyen takımların Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından hazırlanmış olan Süper Lig Katılım Formu’nu doldurmaları şarttır. Düzenlenen formlar TFF tarafından belirlenen süreler içinde onaylı bir şekilde TFF’ye iletilmelidir.
  • Süper Lig’e tescil onayları çıkan takımlar, TFF tarafından hazırlanan taahhütnameyi imzalar ve tescil ücretini öderler.
  • Süper Lig’e kabul edilen takımlar, TFF yönetimindeki ümit milli ve genç milli takımlara da katılmak durumundadırlar.
  • Süper Lig’e kabul edilen takımlar, bir genel kurul düzenlemek, bu genel kurulda kabul edilen mali tablolarını genel kurul tarihinden itibaren 30 gün içinde TFF’ye iletmek zorundadırlar.

Süper Lig’de yer alan futbol kulüplerinin yerli oyuncular kadar yabancı oyuncular bulundurma hakkı mevcuttur. Ancak, her dönem yabancı oyuncu sayısına ilişkin sınırlamalar söz konusu olmaktadır. 2013- 2014 sezonunda bu sınır 10 oyuncu şeklindedir. Bir futbol kulübü bünyesine 10 yabancı futbolcu dahil edebilmektedir. Ancak, bu 10 oyuncunun aynı anda oynama sınırı 6 oyuncudur.

Süper Lig maçları “fikstür” adı verilen takvim doğrultusunda haftasonları ve bazen haftaiçi günlerde oynanır. Bir takım diğer lig takımları ile aynı sezonda iki kez karşılaşır.

Bir Cevap Yazın