Caps ne demektir?

İprint screen capsngilizce’de “yakalamak” anlamına gelen “capture” kelimesinden kısaltılarak türetilmiş bir kelime olan “caps”, kısaca ekranda var olanın, görüntüler (resimler) ya da video kaydı olarak kayıt altına alınmasını ifade eden bir terimdir.

Caps ifadesi, sinema sektöründe de yer alan bir terimdir. Bir filmin caps’i olarak tanımlanan görüntü yumağında, filmin değişik sahnelerinden alınmış kareler bir araya getirilmektedir.

Caps oluşturmak için iki seçenek söz konusudur: fotoğraf, video.

Fotoğraf olarak caps oluşturmak için, caps’i alınacak görüntü ekranda iken klavyedeki “print screeen” tuşu kliklenir, bu tuş ile ekran görüntüsünün kopyası alınmış olur. Daha sonra bu görüntünün bir paint dosyasına yapıştırılması ve jpeg, jpg, ya da istenen herhangi bir uzantıda bir dosya olarak kaydı alınır. Paint dosyalarına bilgisayardaki “donatılar” içinden ulaşılmaktadır.

Video formatında caps almak için otomatik olarak caps alan yazılımlardan biri tercih edilmelidir. Bu yazılımlar, istenilen aralıklarla ve istenilen sürelerde otomatik olarak video kaydı oluşturmaktadır.

Bir Cevap Yazın