Stor perde montajı nasıl yapılır?

storGiderek kullanımı yaygınlaşan stor perdeler, hem görselliğiyle hem de kullanışlı olmasıyla, önceden kullanılan klasik perdelerin yerini almaya başlıyor. Yeni üretilen stor perdelerin renk ve desen çeşitliliği, modelleri çok farklı dizaynlarda olduğundan herkesin ilgisini çekiyor. Üstelik kullanım kolaylığı da sağladığından, insanlar genellikle tercihini stor perdeden yana yapıyor. Stor perdelerin montajı genellikle perdenin alındığı satış noktaları tarafından yapılmaktadır. Fakat stor perdeyi uygun fiyatlı internet üzerinden satın almanız halinde ya da başka bir eve geçtiğiniz takdirde perdeyle baş başa kalabilirsiniz. Perdeleri taktırmak için montaj elemanı bulamazsanız ya da bu tür işleri kendiniz halletmeyi seviyorsanız, küçük detaylara dikkat ederek stor perde montajını rahatlıkla kendiniz yapabilirsiniz.

Öncelikle stor perdeyi kornişin üzerine ya da duvara monte etme şansınız var. Bu durumlarda kasanın genişliğine uygun şekilde portray denilen metal aparatlara ihtiyacınız olacak. Eğer korniş üzerine montaj yapacaksanız, bu sefer korniş aparatı da kullanmak durumunda kalacaksınız. Eğer stor perde ile size bu aparatlardan verilmediyse, bunları perde satan herhangi bir yerden kolayca temin edebilirsiniz.

Stor perde korniş üzerine nasıl montaj edilir?

 • Öncelikle kornişin üzerinde stor perdenin nereden başlayacağını ve nerde sonlanacağını işaretlemeniz gerekir. Ancak kenarlarından mutlaka aynı oranlarda boşluk bırakmaya özen gösterin.
 • Ortalama olarak 60 cm olacak şekilde aralıklar bırakarak, korniş aparatlarını kornişte uygun olan bir kanala yerleştirin. Bunun için stor perdeyi topladığınızda nasıl bir kalınlığa ulaşacağını göz önüne almalısınız. Çünkü perde toplandığında, duvardan belli bir mesafede olmalıdır. Perdenizin duvara değmesini istemezsiniz sanırız. Tercih edeceğiniz kanal duvara uzak olmalıdır.
 • Şimdi portrayları vida geçirin ve daha önce yerleştirdiğiniz korniş aparatlarını bu vidayla sabitlemeye başlayın. Fakat protrayların kıvrık tırnaklı olan kısmı duvara bakacak şekilde olmalıdır.
 • Portrayları taktıktan sonra, perdenin kasasını portrayların duvar tarafında olan tırnaklarına geçirmeye başlayın. Ardından kasanın öbür tarafından bastırıp, stor perdeyi portraylara tam olarak oturtmaya çalışın.
 • En son aşamada perdenin hizasından ince ayar yaparak, stor perdenin düzgün durmasını sağlayın. Bu şekilde stor perdeyi kornişe monte ettiniz bile.

Stor perde tavan ya da duvara nasıl montaj edilir?

 • Stor perdenin monte edileceği yerin başlangıcını ve bitiş yerini işaretleyin.
 • Yine perde toplandığında camdan olan uzaklığını dikkate alarak, tam yerini belirlemeniz gerekiyor.
 • Şimdi duvarda delinecek olan yerleri belirleyerek, bunları da işaretleyin. Bu deliklerin aynı hizada olması için, yardım alın ve perde kasasını aynı bir cetvel gibi kullanarak noktaları düzgün şekilde belirleyin.
 • Açtığınız deliklerin başlangıç ve bitişi yaklaşık 10-15 cm içeride olsun, aralıkları da 60 cm kadar olsun. Bunun için uygun kalınlıkta matkap ucu kullanarak, duvardaki delikleri açmaya başlayın. Delikler açılınca bunlara uygun dübel takmalısınız.
 • Şimdi dübellere uygun vida geçirin ve yönlerine göre portrayları dübellerin üzerine sabitleyin.
 • Perdenin kasasını ilk olarak duvar kısmındaki tırnaklara tutturun, diğer kısmını da bastırarak portraya oturtun. Gerketiği takdirde kasadan iterek ya da çekip stor perdenin hizasını ayarlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın