Hindilerin genel özellikleri nelerdir?

Kümes hayvanlarının en önemlilerinden biri olan hindilerin anavatanı Amerika’dır. Çünkü Amerikanın keşfiyle birlikte keşfedilmiş ve buradan dünyaya yayılmıştır. Avrupa ve Asya memleketlerine sonradan yayılmıştır. Hindi Sülingiller ailesinden bir hayvandır. Hindiye bu adın verilmesinin nedeni ise Hint illerinden getirilen gine tavuğuna benzemesidir.
hindi
Hindiler tavuktan hem daha yüksek ve hem daha uzundur. Beyaz tüylü, beyazlı siyahlı hindiler varsa da, daha çok siyah ve parlak tüylüdürler. Hindilerin başlarında tavuklarınkine benzer kırmızı ibikleri bulunur.

Hindi eti son derece lezzetlidir. Yılbaşı geceleri deyince akla gelen ilk odur. Ayrıca kolestrol oranı da çok düşüktür. Hindilerin tavuklara göre dayanıklı, uzun ömürlü, karkas randımanı ve beslenme değerlerinin yüksek olması onları değerli kılmaktadır. Ayrıca yılbaşında tüketimi, etinin sucuk salam gibi çeşitli ürünlerde dana etine karıştırılarak kullanımı hindi yetiştiriciliğini cazip kılmaktadır. Diğer kanatlıların değerlendiremediği gıdaları değerlendirmesi, etinin daha ucuza mal edilip 1,5-2 aylık olduktan sonra meraya çıkarılarak kolaylıkla beslenmesi en önemli avantajıdır.
Dünyadaki başlıca Hindi ırkları şunlardır:
1- Bronz Irkı Hindiler: Ağırlığı erkeklerde 12 Kg dişilerde ise 9 kg’dir.
Yıllık yumurta verimi ortalama 55-60 adettir. Yumurtaları büyük olup 80-90 gram arasındadır.
2- Siyah ırk hindiler: Ortalama 65 tane yıllık yumurta yaparlar. Yumurtaları 75 gram ağırlığındadır.
3- Beyaz ve Sarı ırk hindiler: Aşağı yukarı bronz ve siyah ırk hindilerle aynı özelliklere sahiptirler.
4- Hibrit Irkı hindiler: Bunlar beyaz hindilerin melezlenmesi yolu ile elde edilmiş olan bir türdür. Hibrit ırkları bilhassa hindi yetiştiriciliği ile uğraşan ülkelerde önemlidir. Çünkü bu tür olgunluğa eriştiklerinde erkeklerde yaklaşık olarak 20 kg dişilerde 13 kg et verimi olur. Yumurtlama ortalaması ise 55-60 civarındadır.
Hindiler az yumurtlayan hayvanlardır. Yumurtaları yavru çıkarmak için kullanılır ve satılmaz. Hindi yumurtladığı yeri göstermekten hoşlanmadığı için folluğa gitmek istemez. İlkbaharda yumurtlamaya başlayan hindiler 20 – 25 yumurta yumurtladıktan sonra kuluçka olur.

Kümes bakımı çok önemlidir. Kümes belirli dönemlerde yüksek basınçlı su ile yıkanıp dezenfekte edilmelidir. Kümes içerisinde oluşan yarık ve çatlaklar kapatılmalıdır. Kümes içerisine konulacak bütün ekipmanlar mutlaka dezenfekte edilmelidir. Bütün altlık serilip, ekipmanlar yerleştirildikten sonra kümes formaldehit ile fümigasyon yapılmalıdır. Bütün bu işlemler civciv gelmeden en az 5 gün önceden yapılmalıdır.

0–6 haftalık dönemi birinci periyot olarak adlandırılmaktadır. Bu periyot içinde civcivler kuluçkadan çıktıktan hemen sonra ya da 6–8. günlerde gagaları kesilip aşıları yapılmalıdır. Kuluçkahanede işlemleri biten civcivlerin büyütme kümesine nakli bir civciv nakil kamyonuyla yapılmalıdır. Nakil sırasında ısı ortalama 21-24°C olmalı ve mutlaka kamyonda havalandırma sistemi bulunmalıdır. Büyütme kümesine yerleştirme sırasında sırasıyla ısı, su ve yem hazır bulundurulmalıdır. Her bir ring içine 240–320 tane civciv konulmalıdır. Temiz ve kuru olan işlenmemiş ve kaliteli ağaç talaşı altlıklarda kullanılmalıdır. Serilen talaşın kalınlığı yazın 8 cm, kışın 12 cm civarında olmalıdır. Altlığın ısınmış olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Islak ve kekleşmiş altlık günlük değiştirilmelidir.

Her 100 adet civciv için bir suluk; bir palaz için en az 1 cm. suluk kenarı sağlanmalıdır. Su hattı mutlaka dezenfekte edilmelidir. Civcivler ilk geldiğinde % 2–5 oranında şekerli su verilerek enerji kaybının önlenmesi sağlanmalıdır. İlk 3 günde civcivler fazla hassas olduğundan içme suyuna vitamin ve mineral katılmalıdır. Sulukların günde en az iki kere su ihtiyacını karşılayacak şekilde taze su ile doldurulması gerekmektedir. Yemliklerde ise aynı seviyede taze yem bulundurmalıdır. Yemlik kenar yüksekliğinin palazların kursak hizasında olmasına dikkat edilmelidir. İlk 4 hafta yem verilmeli, 5.haftadan itibaren palet yeme geçilmelidir. 15.günden sonra yem içine palaz başına 0,5 g grit katılarak yemden daha çok faydalanılmalıdır.
7. haftadan-kesime kadar olan dönemd ikinci periyod olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde hindiler yemlerle semirtilerek, kesimden bir ay öncede özel kesim öncesi yem kullanılarak kesime hazır duruma getirilir. Bu sistemde erkekler ve dişiler karışık olarak semirtilir. Dişiler 16–18. haftalar, erkekler 22–24. haftalar arasında kesilir.
Hindiler genel olarak tarla ve bahçelerdeki zararlı böcekleri yiyerek beslenirler. Taze otları çok severler. Buğday, arpa, mısır ve kepek hamuru onlar için vazgeçilmezdir. Hindiler sonbahar aylarında dar bir yere kapatılarak bol bol yemle beslenirlerse çabuk semirir ve yağlanırlar. Hindi daha çok kışın yenen bir hayvandır.
Hindiler özellikle kırsal alanda eti için beslenmektedirler. Yumurtası için beslenilen hindilerde vardır. Hindilerin kuluçka süresi 28 gündür. Ortalama 17-18 adet yumurta ile kuluçkaya yatarlar. Erkek hindiler sinirlendiklerinde tüylerini dikleştirerek çok daha büyük gözükürler.

Hindilerin bakımı tavuğa göre daha zordur. Yavruları geç büyür. İbikleri kızarıncaya kadar pek nazlı olurlar ve oldukça iyi bakılmaları gerekir. İbikleri kızardıktan sonra bakımları daha kolaylaşır. Bu dönemde çalılık, meşelik yerlerde otlamaktan, böcek aramaktan hoşlanırlar. Çok beslenen ise koyun sürüleri gibi güdülerek otlatılırlar. Onun için bir yerden bir yere götürülmeleri son derece kolaydır. Hindilerin gübresi de çiftçilikte kullanılmaktadır. Yurdumuzda çok hindi beslenmektedir.

Bir Cevap Yazın