Stilist ne iş yapar?

stilistGiyim sektöründe müşteri beğeni ve talebini artırabilmek adına yeni ürün tasarımları yapan ve bu tasarımları kağıt üzerinde çizimlere dönüştürerek görselleştiren kişilere “stilist” denir. Bireysel anlamda fark yaratan, moda trendlerine yön veren boyutta tasarımlar yapan stilistlere ise “moda tasarımcısı” denmektedir.

Günlük hayatta stilistlere “modelist” dendiğine de şahit olunmakla beraber, bu tam olarak doğru bir kullanım şekli değildir. Zira, stilist tasarımı yapan kişi, modelist ise stilist tarafından gerçekleştirilen tasarıma ilişkin olarak seri üretime geçilebilmesine imkan veren kalıpları çizen ve bu kalıpları kullanıma hazır hale getiren kişidir.

Stilistlik mesleği doğal bir yeteneği de beraberinde getirmekle beraber, bu yetenek daha çok işin  tasarlama gücüne dairdir. Tasarıma dair çizimleri gerçekleştirmek ise daha ziyade teknik bir iş olup, bu teknikler lisans düzeyinde moda tasarım okullarında ya da özel stilistlik okullarında öğretilmektedir. Ancak, her ne kadar teknik bir iş olsa da çizim yapabilme konusunda hiçbir becerisi olmayan kişilerin bu teknikleri öğrenmesi zor olabilmekte ya da zaman alabilmektedir.

Stilistlik mesleği modelistlikten farklı olsa da her iki mesleği birlikte icra edip bu unvanlardan sadece birini taşıyan kişiler de söz konusu olmaktadır. Unvanların ve rollerin farklılaştırılmış olduğu durumlarda da bu iki meslek sahiplerinin diğeri hakkında bilgi ve beceri sahibi olması önemlidir. Zira, modelistin nasıl kalıp çıkaracağını bilen bir stilistin elinden kalıplamaya en uygun, en başarılı çizimlerin çıkacağı inkar edilemez bir gerçektir.

Stilistlerin çalışırken kullandığı malzemeler bir ressamınkinden çok da farklı değildir. Ana görev tasarım yapmak ve bu tasarımı kağıt üzerinde görselleştirmek olduğundan çizim ve boya malzemeleri (suluboya, guaj gibi) ana çalışma ekipmanıdır. Son yıllarda hayatımızın her alanına giren bilgisayar stilistlik mesleğinde de kullanılmaktadır. Bu doğrultuda, “bilgisayarlı stilistlik” gibi bir meslek ve bu mesleği okutan okullar da gündemimize girmiş olup, uygulamadaki yerini almıştır.

3 thoughts on “Stilist ne iş yapar?

 • 06 Haziran 2016 tarihinde, saat 18:06
  Permalink

  Ben modelis olucam stilisin yaptığı şeyleri ben dikicem seçme nedenim hem belki kendi işimi kurar ve kendi diktigim elbiselerle bir mağaza açarım

  Yanıtla
 • 08 Haziran 2014 tarihinde, saat 13:28
  Permalink

  Bence stilistlik mesleği için gerekli olan bir özellik de sabır. Bir kıyafetin tasarlanması saatler belki günler sürebilir. Ve stilist bu işi mükemmel bi şekilde tamamlamak için sabırlı olmalı

  Yanıtla
 • 10 Mart 2014 tarihinde, saat 18:27
  Permalink

  valla spr bi siteymişşş emeği geçen herkese tşk edrm 😀

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: