İnternetten ev nasıl bulunur?

internet evEv almak, her bireyin hayatına dair en önemli amaçlardan ve aşamalardan biridir. Ortalama bir gelir için ev alacak bütçenin oluşması uzun zaman aldığından özellikle son yıllarda, kredi ile ev alma, yani mortgage, sıklıkla tercih edilir olmuştur. Evi almak için gerekli bütçenin oluşması da bu seçenek ile daha yakın vadeye çekilebilmektedir.

Ev alımı için gerekli olan bir bütçenin oluşması da tek başına yeterli değildir, zira sayısı hızla artan inşaat firmalarının birçok inşaat projesi; halihazırda ikinci elde bulunan sayısız emlak seçenekleri ile ev alacakları çok geniş bir skala beklemektedir. Bu skala içinden hayallerdeki evi bulmak sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Ortalama gelire sahip bir bireyin hayatında çok fazla gündeme gelmeyecek ve de belki sadece bir kez gerçekleşecek olan ev alma işleminde hedefi bir kerede vurmak için seçimler aceleye getirilmemelidir.

Bu aşamada tüketicilerin işini oldukça kolaylaştıran ve çok önemli oranda zaman kazandıran seçenek internet üzerinden araştırma yapmaktır. Arama motorları kanalı ile ulaşılacak binbir çeşit emlak alım satım portalları, tüketicinin tüm beklentilerine yanıt veren kritere dayalı sorgulama yapma imkanları ile ev veya ofisin konforlu ortamında, hızlıca aranılan eve ulaşılmasını mümkün hale getirmektedir.

Ortalama bir emlak alım satım portalında öncelikle ulaşılmak istenen bölgenin neresi olduğu il, ilçe, belde bazında detaylı olarak girilir. Hedef bölgeyi tek tek girmektense bazen anahtar kelime ile sorgulama yapma imkanı kullanılarak direkt olarak giriş yapılabilir. Örneğin “Mezitli satılık ev” şeklinde bir anahtar kelime girişi yapıldığında Mezitli’nin bağlı olduğu il, vb. üst bilgileri girmeye gerek kalmaksızın aramayı gerçekleştirebilirsiniz.

Ulaşılmak istenen bölge net olduğunda herhangi bir emlak alım satım portalına girdikten sonra arama yapmak yerine, direkt olarak hedef bölgedeki satılık ya da kiralık emlak bilgilerini arama motoru üzerinden bizzat çağırabilirsiniz. Örneğin; herhangi bir internet arama motorunda “Mersin Yenişehir Satılık Evler” şeklinde bir ifade girildiğinde tüm emlak portallarındaki uygun evlerin dökümüne tek hamlede ulaşmak mümkün olacaktır.

Bir Cevap Yazın