Stil analizi nedir?

stil analiziStil, herhangi bir alanda tercih edilen duruş ve yöntemdir. Bu giyim olabilir, makyaj olabilir, dekorasyon olabilir, yaşam şekli olabilir. Stil analizi ile kastedilen ise; ilk etapta makyaj, giyim ve saç şekli kombinasyonunda tercih edilen duruş ve yöntemlerdir.

Stil analizi için ilk etapta, kişinin renk analizinin yapılmış olması önemlidir. Renk analizi ile belirlenecek olan sonbahar insanı, kış insanı, ilkbahar insanı ve yaz insanı seçeneklerinden her biri stil analizinin de akışına etki edecektir.

Stil analizi kapsamında, ilk aşamada vücut tipi analizi yapılmaktadır. Vücut tiplerinde, kaslı/sportif, toplu/yumuşak, ince/narin, uzun/ince, vb. tipler belirlenir. Bu vücut tiplerinin her birinde öne çıkarılması gerekn noktalar, kamufle edilmesi gereken noktalar gibi detaylar belirlenir.

Vücut tipi belirlendikten sonra kumaş analizine geçilir. Burada numune kumaş tipleri ile vücut tipine en çok uyan kumaş dokusu belirlenir. Sert, dökümlü, ince, kalın gibi kumaş tiplerinden öncelikle kalınlık bazlı; daha sonra puantiye, şal desen, etnik desen gibi desen tiplerine göre desen bazlı analizler yapılır. Renk kişiliği de gözönünde bulundurularak bu kumaş tiplerinden kesinlikle tercih edilmemesi ve kesinlikle ilk tercih edilmesi gereken kumaş tipleri de belirlenir.

Daha sonraki aşamada elbise, etek ve pantolon giyim türlerinden boy, model gibi doğru tercihler belirlenir. Bunlardan sonraki adımda da ayakkabı ve topuk boyu ve kalınlığı yönündeki doğru tercihlerin ne olması gerektiği hususu masaya yatırılır. Ayak bileği ince bacak boyu uzun bir vücut tipinde kapri modellerin iyi durabileceği, ancak ayak bileği kalın, bacak boyu kısa bir vücut tipinde ise ne kadar yanlış bir seçim olabileceği gibi tespitler gerçekleştirilir.

Daha sonraki adım ise yüz tipi analizidir. Yüz tipi analizinde makyaj seçimi, saç kesim tercihi açısından önemli tespitler söz konusu olacaktır. Alnı geniş bir kişinin alnı ön planda tutan makyaj ve saç kesim tercihlerinden kaçınması gerektiği gibi önemli vurgular bu aşamada yapılmaktadır.

Stil, sanıldığı gibi sabit ve tek tip değildir. Değişebilir. Ancak, stil değiştiğinde dahi değişmeyen vücut tipi, renk kişiliği gibi detaylara bağlı bir yörüngede değişim gösterir. Bu nedenle doğru ana noktaların belirlenmesi ve tercihlerin bu yönde gerçekleştirilmesi açısından stil analizi modern çağ insanının olmazsa olmazıdır.

Bir Cevap Yazın