Renk analizi nedir?

renk analiziGünümüz modern insanının birçok konuda geleneksel yaklaşımlardan uzak tercihleri oluşmaktadır. Bunlardan biri de giyim ve makyaj hususunda doğru rengin ne olduğu, ne olması gerektiği yönündeki tespite dair yöntemlerdir.

Bu yöntemlerden biri “renk analizi”dir. Renk analizi, kişinin tenine, yüzüne, yüzündeki orantılara, dişlerine, bakışlarına uygun rengin ne olduğu, hangi rengin bakışların anlamını belirginleştirdiği, hangi rengin cildi daha parlak gösterdiği, vb. uyumlar gözönünde bulundurularak yapılan renk sklası tercihidir.

Renk skalası tercihlerine ve renk analizi sonuçlarına göre dört tip kişilik ortaya çıkmaktadır.

  • Sonbahar insanı
  • Kış insanı
  • İlkbahar insanı
  • Yaz insanı

Sonbahar insanı, daha romantik ve kızılımsı tonların olduğu, keskin geçişlerin olmadığı bir renk kişiliğidir

Kış insanı; siyah ve beyazın renk skalasına dahil olduğu tek renk kişiliğidir. Bu renk insanlarında, keskin geçişler, kontrast renkler, daha soğuk ve soluk renkler hakimdir.

İlkbahar insanı; canlı ve parlak renklerin, sıcak geçişlerin yer aldığı renk kişiliğidir.

Yaz insanı, soluk ve pastel renklerin, keskin olmayan sade geçişlerin yer aldığı renk kişiliğidir.

Renk analizinin bir uzman tarafından yapılması, doğru renk kişiliğinin ortaya çıkarılması önemlidir. Renk kişiliği belirlendikten sonra, renk kartelası da ortaya çıkmış olacaktır. Bu renk kartelasını taşıyan kartların kişinin beraberinde olması ve giyim ve makyaj malzemelesi alışverişlerinde bu renk kartelasının dikkate alınması önemlidir.

Renk analizi gibi teknikler bazı kesimlerce önemsenmez, gereksiz görülür. Halbuki, alınan sonuçlar göstermektedir ki, doğru analizlerin sonuçlarının dikkate alınması, kişilerin bıraktıkları izlenimlerde, oluşturdukları sosyal etkilerde, hatta kendileri üzerinde özgüvenin artması yönündeki etkide inanılmaz ve büyüleyici sonuçların doğmasını temin etmektedir.

Bir toplulukta bırakılmak istenen etki farklı olabilmektedir. İş toplantısında, sosyal bir toplulukta, romantik bir ilişkide bırakılmak istenen etki doğal olarak farklıdır. Bu farklı etkileri, kişi kendi renk kartelasındaki renklerin doğru kombinasyonları ile kolaylıkla bırakabilmektedir.

Bir Cevap Yazın