Steve Jobs kimdir?

Steve Jobs, hayatı boyunca 230 patentli ürüne imza atmış, bilgisayar, kullanıcı ara yüzleri, klavyeler, adaptörler ve mobil teknoloji ürünlerinin gelişiminde ilk akla gelen isim ve şüphesiz en önemli insandır. Her zaman teknolojiyi bir basamak üste çıkaran ürünler üretmesinden de anlaşılacağı gibi yenilikçi, özellikle Apple bilgisayarların teknolojide önemli yer teşkil etmesi ile ikna kabiliyeti yüksek ve pazarlamacılık kabiliyeti ile saygınlıkla anılan, her daim adından söz ettiren biridir. Aynı zamanda Apple Computer, Next Computer, Pixar Animasyon Stüdyoları markalarının kurucusu olmakla birlikte yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

Steve Paul Jobs, 24 Şubat 1955 yılında San Francisco, Kaliforniya’da Joanne Carole Schieble ve Abdulfattah John Jandali çiftinin çocuğu olarak doğmuştur. Ailesinin maddi gücünün yetersizliği nedeni ile Paul & Clara Jobs çiftine evlatlık verilmiştir. Çocukluğunu ve gençliğini yeni ailesi ile Kaliforniya’da geçirdi. 1972 yılında Homestead lisesinden mezun oldu. Ardından Reed Kolejine başvurdu. Eğitimi devam ederken ailesinin tüm gelirini kendisi ve kendisinin eğitimi için harcadıkları fark etti. Bu durum üzerine öğrenimini yarıda keserek Reed Kolejini bıraktı. Ancak kampüste ki bazı derslere katılmaya devam etti. Burada öğrendiği dersler sayesinde ileride çıkaracakları Mac bilgisayarlar için yazı fontları oluşturmasında büyük yararı olacaktır.

Sonraki yıllarda birlikte birçok iş çıkaracakları adaşı Steve Wozniak ile tanıştı. 1972 yılında Hawlett-Packard şirketinde yarım gün çalışmaya başladılar. Bu iş ile birlikte bilgisayar ve teknolojiye olan ilgileri ortaya çıkarak ev yapımı bilgisayar üzerinde çalışmaya başladılar. 1974 yılında Steve Wozniak ile birlikte Homebrew Bilgisayar Kulübü toplantılarına katıldılar. Aynı zamanda bu ikili, o zamanlar alanında lider firmalardan Atari Inc. Firmasında oyun geliştirici olarak çalıştılar. Steve Jobs ve Steve Wozniak aynı yıl içinde iş hayatına atıldılar. İlk ürünleri pahalı ve uzun mesafe görüşmelerin bedava yapılmasını sağlayacak olan “Blue Box”lar ürettiler.

Apple’ın kurulmasında şüphesiz iyi bir ikili olmalarının büyük etkisi vardır. Steve Jobs’un bilgisayara olan ilgisi ve pazarlama becerisi ile Steve Wozniak’ın bilgisayar bilgisi ve yeteneği birleşince Apple’ın kurulması kaçınılmaz oldu. Steve Jobs henüz 21, Steve Wozniak ise 26 yaşındayken, 1976 yılında Ronald Wayne ile birlikte Jobs’un ailesinin garajında Apple bilgisayarı kurdular. İlk ürünleri MOS 6502 işlemci bulunan Apple I ‘di. İlk ürünlerini bir bilgisayar mağazasına 500 dolara sattılar ve buradan 50 bilgisayar siparişi aldılar. Bu sayede ticarete atılarak 200 adet Apple I’i 666,66 dolar fiyatla satışa sundular. 1977 yılında Apple’ın ilk CEO’su Michael Scott oldu. Aynı yılda Apple II ürettiler ve bilgisayar sektöründeki isimlerini sağlamlaştırdılar. Ardından Apple III’ü piyasaya sürdüler. Ancak Apple II’de elde ettikleri başarıyı yakalayamadılar. Çünkü aşırı ısınma hatası veren yüzlerce Apple III geri çağırılmak zorunda kaldı. 1980 yılında Apple bilgisayarı halka açtılar. Bu sayede rekor bir sermaye ile piyasada yer edindiler. İlk işleri ticari bilgisi olan bir yönetici aramak oldu. Bu yönetici 1983 yılında Apple’ın başına geçecek olan John Sculley oldu. Ancak zamanla Sculley ve Jobs arasında anlaşmazlıklar çıktı. Bunun nedeni Jobs’un ürün geliştirme ve yönetim biçimindeki farklılıklardı. Bu anlaşmazlık 1985 yılında John Sculley’in Steve Jobs’un istifasını istemesi ile son buldu ve Jobs 30 yaşında kendi kurduğu şirketten ayrılmak zorunda kaldı.

Kısa bir süre sonra Next isminde bilgisayar şirketi kurdu. Bu firma ile Mac’e benzeyen ancak Mac’ten daha güçlü üretimler yapsa da sadece üniversite ve laboratuar gibi alanlarda ilgi çekebildi ve 1993 yılı itibari ile firma sadece yazılım üzerine yöneldi. 1986 yılında LucasFilm’den The Graphics Group firmasını satın aldı. Edwin Catmull ile birlikte isim değiştirerek animasyon stüdyosu kurdular. Bu firma 1986 yılında Kaliforniya’da kurulan Pixar’dı. Neredeyse 10 yıllık bir emek sonunda Toy Story (Oyuncak Hikâyesi) ile başlayan macera, birçok ödülü de peşinde getirmiştir:

  • 1998 yılında A Bug’s Life (Bir Böceğin Yaşamı)
  • 1999 yılında Toy Story 2 (Oyuncak Hikâyesi 2)
  • 1999 yılında Monsters, INC. (Sevimli Canavarlar)
  • 2003 yılında Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo)
  • 2004 yılında The Incredibles (İnanılmaz Aile)

Bunların yanı sıra Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo) ve The Incredibles (İnanılmaz Aile) Akademi Ödüllerinde En İyi Animasyon Film dalında ödüller elde etmişlerdir. 2006 yılında Cars (Arabalar) ile iki dalda Oscar adayı olmuştur. 2007 yılında ise Ratatouille ile En İyi Animasyon dalında birinci olmuş ve Oscar kazanmıştır.

Bu arada Steve Jobs, 1991 yılında Laurene Powell ile evlendi ve 3 çocuk sahibi oldular. Bu evliliğinin haricinde Jobs’un 1978 doğumlu Lisa isimli bir kızı daha vardır.

Uzun yıllar teknolojideki yeniliklere cevap veremeyen Apple şirketi çareyi Steve Jobs’u kurucusu olduğu şirkete geri getirmekle buldu. 1996 yılında Apple, Steve Jobs’un Next bilgisayar şirketini satın alarak kendi bünyesine kattı. Bu nitekim özellikle Apple firması için yeni bir dönemin başlangıcı idi. Next firmasının yazılım birikimi, Apple firmasının donanım geçmişi ve Steve Jobs’un yaratıcı pazarlamacılığı ile kısa zamanda toparlanan Apple, yeni Mac, Mac OS X, iMac gibi birçok ürünün yanı sıra 2000 yılında iPod, iTunes, Apple Store ve iPhone, iPad gibi birçok yeni ürün ile sektördeki liderliğini korudu.

Jobs’un 2004 yılında pankreas kanseri olduğu tespit edilmiştir. 31 Temmuz 2004 yılında kanserli tümörün alınması için ameliyat olmuştur. Jobs’un kanser tedavisinde kemoterapi ya da radyasyona ihtiyaç duyulmadı. Tedavi sürecinde Apple’ın yöneticiliğini Tim Cook yaptı. 2009 yılında karaciğer nakli yapıldı.

Apple’ın, Next’i bünyesine katmasının ardından bir yıl içinde Steve Jobs, Apple şirketinin öncelikle geçici genel müdürü oldu. Daha sonra şirketin durumu düzelince geçici unvanı kaldırılarak genel müdür olarak görevine devam etti. 2011 yılına kadar Apple yöneticiliği yaptı. Jobs, Apple’da CEO’luk görevi boyunca yılda sadece 1 dolara çalıştı. Hatta bu nedenle Guinness Dünya Rekorları listesinde yer alarak “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını kazandı. Elbette ki, Apple şirketinden hediye olarak 1999 yılında 90 milyon dolar değerinde bir jet ile sınırlı hisselerden 30 milyon dolarlık bir pay verilmiştir.

2011 yılı başlarında sağlık sorunları nedeni ile izne ayrılan Steve Jobs, 25 Ağustos 2011 yılında sağlık sorunları yinelemesi nedeniyle görevini Tim Cook’a devrederek Apple’da ki CEO görevini bıraktı. Ancak ölümüne kadar yönetim kurulu başkanı olmayı sürdürdü. Jobs, 5 Ekim 2011 günü 56 yaşında vefat etti. Apple yöneticisi Tim Cook, Steve Jobs’un ölüm haberini “Apple, vizyon sahibi bir kişiyi ve bir yaratıcı dehayı; dünya inanılmaz bir insanı kaybetti.” şeklinde yorumlayarak üzüntülerini belirtti.

Bir Cevap Yazın