Sporun insan sağlığındaki önemi nedir?

Teknolojik ilerlemesi sonucu ortaya çıkan hareketsiz yaşam, en yaygın ve en ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bizlerde buna biraz daha spor yapmayarak katkı sunmaktayız. Teknolojinin günlük yaşamda sağladığı kolaylıkların yanında sağlığımız için oluşturduğu son derece ciddi tehditleri de göz ardı etmemek lazım. Hepimizi masa başında bilgisayara mahkûm hale getiren mesleğimiz aynı zamanda bazı olumsuzluklarında habercisi oluyor. Ve her geçen gün hareketsiz yaşam bir gün içerisinde daha bir yer ediniyor.spor
Toplumun bir parçası olan insanın toplum kurallarına +riayet ederek yaşayabilmesi, doğru ilişkiler kurabilmesi, sağlıklı ve dürüst davranabilmesi, düşünce, bedensel ve ruhsal gelişimine bağlıdır.
Bedensel açıdan sağlıklı olan kişi biz duygusuna sahip olur, takım ruhuna ve aynı zamanda kendine güven duyma duygusuna sahip olur, kaza, milli ve manevi hedeflerin özelliklerini taşıyan, küçüklerini sevip ve onları koruyan, büyüklerine saygılı davranan, yurdunu ve milletini seven, davranışlarını kontrol edebilen, düzenli, öz güveni, disiplin, doğru, temiz, özgür zamanlarını olumlu işler için değerlendirebilen birer vatandaş olarak yetişmelerinin gerektirdiği her türlü fiziksel ve ruhsal faaliyetler sportif çalışmalar ile gerçekleştirilmektedir.

Kentte yaşam süren insanların yaşamları daha durgundur. Kentteki yoğun yaşamın içerisin de hayatlarını idame etmeye çalışan insanların kimi insanlar için duraktan hareket etmekte olan arabaya yetişmektir. Artık merdiven bile kullanmayan nesiller sağlıksız bir yaşam sürdürdüklerinin farkında değillerdir. Asansör kullanmak biraz daha tembelliğe sebep oluyor. Oysa merdiven inip çıkmak kısmen spor yapmak anlamına gelmektedir. Sürekli hareket halinde olmak insanların bütün sistemlerini harekete geçirir.

Spor kas sistemini güçlendiren bir faaliyettir.İnsanların atletik bir vücuda sahip olmasını sağlamaktadır.Sporun iki açıdan önemli yararları vardır; Birinci yararı vücutta fizyolojik değişikliklere sebep olmasıdır. İkinci yararı ise psikolojik açıdan insanı sağlıklı hale getirmesidir. Bu sebepten dolayı her insan kendi vücut yapısına ve yaşına uygun olan spor aktivitesini seçmelidir. Kişinin kendisine uygun spor aktivitesini seçmesi sürdürülebilirlik açısından daha faydalıdır.

Düzenli olarak spor yapan insanlarda kalbin çalışma sistemi daha düzenlidir.Spor aktiviteleri kalbin efektif ve ekonomik olarak çalışmasını sağlamaktadır. Hiper tansiyonun yani yüksek tansiyonun düzelmesinde etkilidir, dolaşımı hızlandırır, Bundan dolayı bütün sistemi olumlu açıdan etkiler. Dış görünüm açısından da spor yapmak önemlidir. Spor etkinlikleri bedenin istendik yönde gelişmesini ve belli bir şekille girmesini sağlar. Spor ile meydana gelen terleme ile kilo kaybı düşünülmemesi gerekir, ter ile kaybedilen su daha sonra geri alınmaya çalışılmalıdır. Spor yapanların beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekir.Spor aktiviteleri ayrıca sellülite karşı etkili mücadele yöntemlerinden biridir.

Spor, kişinin kendine olan güven duygusunu uyandırır, hırsını olumlu şekilde artırır, heyecanı ve stresi uygun düzeyde azaltır ve beynin daha iyi oksijen alması sayesinde, zihinsel faaliyeti yükselir.Bu sebeple en çok tercih edilmesi gereken spor dallarından biri yüzmedir. Yüzmek insan vücudunun en fazla hareket ettiği bir spor etkinliklerinden biridir. Yüzme estetik bir vücuda sahip olmayı sağladığı gibi nefes ve ciğerlerin açılmasında da son derece etkilidir. Spor ile ilgilenmeyen bir kişi haftada 1-2 saat yüzerek vücudunun bütün kaslarının çalışmasını sağlayabilir. Böylece daha sağlıklı bir vücuda sahip olur.

Bir Cevap Yazın