Spin nedir?

Spin, genellikle akrobasi uçakları tarafından gösteri uçuşlarında kullanılan klasikleşmiş manevralardan biridir. Spin hareketi uçağın spinburnu yeri gösterecek şekilde kendi etrafında dönmesiyle, yani budak atmasıyla, meydana gelen akrobasi uçakları için estetik, diğer konvansiyonel uçaklar için tehlikeli bir harekettir.

Spin hareketi ile pilot yer çekiminden faydalanarak hızlı bir dalışa girer. Bu esnada mutlaka uçağın gücü alınmalıdır. Aksi halde önüne geçilemeyecek hızda bir dalış ve düşüş meydana gelir. Bunun akabinde ise yerle çarpışma meydana gelebilir. Spinden çıkmak için pilotun yavaş yavaş spinden çıkma kumandası vermesi gerekir. Uygun yavaşlıkta verilmeyen kumanda, kanat ve kuyruğa giden komuta mekanizmalarını zorlayarak kopma ve bunun sonucunda kontrol kaybı ve kazaya sebebiyet verebilir. Ayrıca pilot bu manevra esnasında hızlı bir basınç değişikliğine maruz kaldığından kulaklarına büyük bir baskı alır. Bu baskıyı valsalva denilen yöntemle azaltarak uçuş esnasında fizyolojik rahatlama sağlanır.

Spin çıkışı hareketinde, atılan budak tersine direksiyon verirken, elevator ( lövye ) veya saykılık  nötr pozisyonda tutulur. Ters direksiyon kumandası ile dönüş durdurulduğunda dalışı bitirmek için elevator geriye tatbik edilerek uçağın ufki pozisyona gelmesi sağlanır. Bu adımdan sonra hızlanan uçağın istenen sürate yavaşlaması ile güç verilerek uçak uçurulur.

Dünya genelinde akrobasi uçuşlarında bir çok kez spin manevrası sonucu kazalar meydana gelmiştir. Özellikle eğitim uçaklarında önüne geçilemeyecek bir manevra halini alabilir. Eğitim uçakları kararlı bir yapıya sahip olduğundan spine sokmak zordur. Ancak girdiğinde ise spin çıkışı usulleri zorlukla tatbik edilir.

Bir Cevap Yazın