Sosyal medya bağımlılığı nedir?

Sosyal medya bağımlılığı geçmişte internetin ve bilgisayarların yaşamımıza girmesiyle beraber ortaya çıkmış olan bir kavramdır. İlk dönemlerde insanlarda bilgisayar bağımlılığı ile başlamış, daha sonra bu bağımlılık oyun bağımlılığına dönüşmüş ve internet bağımlılığıyla beraber akıllı telefonların çıkmasıyla birlikte sosyal medya bağımlılığı oluşan toplumda, bunun belirtilerini yoğun olarak görmek çok da zor değildir.

Sosyal medya bağımlılığı nasıl belli olur?

sosyal medya bağımlılığı

Sabah uykudan uyanan ve yataktan kalkar kalkmaz hemen akıllı telefonu ile buluşan insanlar, tablet bilgisayarını ya da masa üstü bilgisayarını açan ve uykuda bulunduğu süre boyunca kaçırdığı içerikleri takibe alanlar, bunu yaparak uyurken kaybettiği zamanda kaçırdıkları gelişmeleri öğrenerek, bunu telafi etmeye çalışırlar. Bu kişiler kendi yaşamlarında olan her detayı sosyal medya araçları üzerinden başka kişilere duyurur, aynı zamanda kendisi de herkesi takibe alıp onlarında ne yaptığını öğrenmek ister. Sosyal medya bağımlısı olan kişiler sonradan duydukları herhangi bir haber karşısında şaşırmaz, çünkü onlar bu haberleri sosyal medya üzerinden takip ederek zaten öğrenmiştir. Bu bağımlılar sürekli olarak başka insanlara “yeni koyduğum fotoğrafımı beğendin mi?”, “bugün yazdıklarım güzel mi?”  gibi sorular sorarak beğeni isteme davranışı eğilimi gelişir. Bunun dışında sosyal mecralara gönderdikleri kendi tweetlerini favorilere alması ve beğenmesi, kendi gönderilerini beğenmesi, fotoğrafını beğenmesi gibi davranışlar görülmeye başlar. Dışarıda bulunduğunda eğer internete erişilemeyen metro ve asansör gibi ortamlara girdiği zaman sürekli olarak telefonunu kurcalayarak, uçakla yaptığı yolculuklarda uçaktan indiği zaman hemen telefonunu açıp, gelişmeleri takip etme eğilimi olur.

Sosyal medya neden önemlidir ve kurtulmak mümkün müdür?

Sosyal medya insanların hüzünlerini, sevinçlerini, öfkelerini, yaslarını, acılarını ve daha sayamadığımız kadar çok beklentilerini sözleler, yazılarla ve resimlerle hayat buldurduğu bir yerdir. İnsanlar için bu kadar zengin bir içerik sunan bir ortamdan kurtulmaları genellikle çok zordur. Sosyal medya bağımlılığı yaşayan insanlar iyi vakit geçirdikleri, her şeyden haberdar oldukları bir ortamın yaratıldığı böyle bir ortam rakipsiz sayılacak bir paylaşım yeridir. Beğenilmeyi, başkaları tarafından onaylanmayı, başkalarına ulaşmak ve başkaları tarafından ulaşılabilir olmayı, dikkat çekmeyi sağlamak gibi ihtiyaçlarının en kolay sağlandığı böyle bir ortamın terk etmesini düşünmek hata olacaktır.

Bir Cevap Yazın