Soda ve maden suyu farkları nelerdir?

sodaSoda ve maden suyu genellikle halk arasında aynı anlamlarda kullanılır. Fakat soda ile maden suyu farklı içeceklerdir. Soda içilebilir özellikteki bir suyun içine karbondioksit ve bikarbonat ilavesiyle elde edilmiş, kimyasal işlemden geçmiş yapay olarak oluşturulmuş bir içecektir. Bu yüzden sodanın midenizi rahatlatmaktan başka önemli bir faydası olmaz.

Maden suyunda ya da mineralli suda ise litrede 1 gram üzerinde çözünen mineral, 250 miligramdan fazla doğal karbondioksit gazı olan sudur. Bu içecek yerkabuğunun derinlerinde doğal şekilde oluşmakta, yeryüzüne kendiliğinden ya da bazı teknik yöntemlerle çıkarılmaktadır. Bu nedenle sodanın yerine doğal maden suyu tüketimi önerilir.

Soda ile maden suyu arasındaki farklar

Karbondioksit maden suyunda doğal olarak bulunmakta, sodaya daha sonradan karbondioksit ilave edilmektedir.

Maden suyu mineral açısından oldukça zengin bir içecektir, ancak sodada mineral olmaz.

Maden suyu doğal içecek kapsamındayken, soda yapay olarak hazırlanmıştır.

Maden suyu ve soda her ikisi mideyi rahatlatır. Fakat sodanın tek faydası budur. Maden suyunun ise sağlığa daha başka yararları olur.

Maden suyunun özellikleri

Maden suyu içeriğinde çözünmüş mineraller, elementler ve gaz bulunmaktadır.

Maden suyu kaynağından elde edildiğinde belli oranlarda mineraller içerir. Bu mineral oranına göre düşük mineralli su ve yüksek mineralli su olarak ayrılır.

Maden suyunun içeriğinde sülfat, kalsiyum, klorit, magnezyum, florit, demir, sodyum ve bikarbonat bulunur.

Maden suyunda değişik markalar farklı oranlarda mineral içeriğine sahip olabilir.

Maden suyu doğal mineral deposu bir içecektir.

Maden suyu ya da mineralli su kaplıca bölgelerinde ya da başka bölgelerde olabilir.

İstanbul’da bulunan en iyi maden suyu örneği Tuzla İçmeleri ’dir.

Maden suyunu alırken etiket bilgilerine dikkatli bakmak gerekir. Son kullanma tarihine ve mineralizasyon bilgilerine özellikle bakılmalıdır.

Cam şişede olan maden sularını tercih etmek daha faydalıdır.

Maden suyu yer kabuğunda magmadan aldığı karbondioksit gazı basıncı nedeniyle yeryüzüne çıkar. Yeryüzüne çıkarken nereden geçerse, buralardaki mineralleri de alır.

Maden suyunun faydaları

Çoğu kişi kilo vermek isterken içtiklerine fazla dikkat etmez. Hazır paketlenmiş meyve sularında, gazlı içeceklerin ya da meyveli sodaların kalorisi fazladır. Maden suyunda ise yağ ve kalori bulunmaz. Bu nedenle maden suyu içmek kilo vermek için sizlere yardımcı olur. Böylece hem kalori almazsınız hem de kendinizi sağlıklı hissedersiniz.

Menopozdan sonra kadınlarda aşamalı olarak kemik kaybı meydan gelir.  Düzenli şekilde maden suyu içmek bunu kontrol altına alabilir. Yapılan araştırmalarda maden suyunun içindeki kalsiyumun normal kemik yoğunluğunun korunmasında etkili olur ve bu yüzden osteoporoz gibi kemiklerle alakalı hastalıkların gelişmesinde önleyici olarak etkili olabilmektedir. Fakat tüketiminde aşırıya kaçılmamalı ve doktorun önerdiği ölçülerde tüketilmelidir.

Maden suyu içeriğinde aynı zamanda zengin bir sülfat olduğundan, sindirime yardımcı olur.

Uzmanlar böbrek taşından korunmak için daha fazla sıvı tüketmeyi önerir ve maden suyu bunun için iyi bir tercihtir. Fakat böbreklerinde taş olan kişilere maden suyu içmek önerilmez.

Maden suyunun içeriğinde bol miktarda silis bulunur ve bu yüzden cilde iyi gelir. Maden suyunun içilesi de cilde faydalıdır, fakat içme yanında maden suyunu cildinize uygulayabilirsiniz. Maden suyu ile cilt temizliği yapabilir, pamuğa maden suyu dökerek toniğinizi sürebilir, evde hazırlayacağınız doğal maskelerin içine çeşme suyu yerine maden suyu koyabilir ya da bunu yüz spreyi olarak kullanabilirsiniz.

Maden suyu aldığınızda içindeki mineral miktarına, içinde şeker, renklendirici ya da kimyasal tatlandırıcı olmamasına özen gösterin. Maden suyunu tatlandırmak isterseniz taze meyveleri tercih edin.

Bir Cevap Yazın