Skeç nedir?

Skeç, işlediği konuları can alıcı kesitlerle sunan ve anlatımı uzatmadan birkaç dakika içinde sonuca varan kısa güldürüdür. Aslen tiyatro kökenli bir güldürü biçimi olan skeçler gelişen teknoloji sayesinde önce radyo, daha sonra da televizyon dünyasında da kendine yer bulmuştur. Genellikle güncel olaylara değinen ve böylece izleyicinin ilgisini çeken skeçler aile arası ilişkileri de işler. İşlediği olayları uzun uzadıya irdelemeyen skeçler, nükte kullanarak kısa süre içinde konuyu noktalar. Revü, burlesk, vodvil gibi farklı kurgu biçimleriyle de işlenebilen skeçler, modern televizyon dünyasının ayakta durmasını sağlayan reklamlarda da kullanılmaktadır.

Dikkat çekici tiplerle günlük olayları can alıcı bir biçimde işleyen skeçler, günümüzün televizyon reklamcılığı sektörünün en önemli bileşenlerinden biri haline gelmiştir. Televizyon reklamlarında kısa bir süre zarfında tüketicinin ilgisini çekmek ve ürünü ön plana çıkartmak gerektiğinden, skeçler yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Skeçlerin reklamcılık açısından adeta biçilmiş kaftan olması, birçok ünlü markanın tüketicilerine skeç kullanarak hitap etmesine neden olmuştur. Esprili bir güldürü biçim olan skeçlerin toplumun geneline hitap eder. Hızlı bir kurgusu olan skeçler birkaç dakika içinde seyircinin ilgisini çeker ve kısa bir final ile konuyu bitirir.

Dünya genelinde televizyon öncesi dönemde radyoların yaygın biçimde kullandığı skeçler, radyo dinleyicilerinin de en çok takip ettiği oyunlar arasında yer almıştır. Radyo dinleyicisinin severek takip ettiği skeçlerde ayrıca farklı müzik türleri de kullanılmıştır. Ülkemizde Türk Sanat Musikisi ile birlikte harmanlanan radyo skeçleri, halkın beğenisini kazanmıştır. Skeçlerin temel özelliklerinden biri de, işlediği konuyu büyük oranda abartarak seyirciye sunmasıdır. Toplum sorunlarına dikkat çekmek için abartılı bir anlatım seçen skeçler, bu şekilde izleyiciyi güldürürken düşündürmeye de yöneltir. İşlenen konunun vurgulanmasını ve seyirci tarafından daha ilgili bir şekilde takip edilmesini sağlayan bu anlatım, skeç oyuncularının abartılı oyuncuklar sergilemesine de neden olabilir.

Radyo kanalları tarafından günümüzde de kullanılan skeçler, televizyon ve tiyatro dünyasının en çok takip edilen bölümleri arasında yer alır. Ülkemizde özellikle son dönem içinde popüler televizyon kanalları yayınladıkları skeç programları ile geniş bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Ardı ardına skeçlerin yayınlandığı bu televizyon programları, internet ortamında da en çok takip edilen ve paylaşılan videolar arasında yer almaktadır.

Rahnansaika

Bir Cevap Yazın