Kolonya nasıl yapılır?

Kolonya, Türk örf ve adetlerinde önemli yeri olan geleneksel bir unsurdur. Bayramlarda, özel günlerde, hasta ziyaretlerinde yaygın bir şekilde yerini almış olan kolonya, mutlaka her evde olan bir üründür. Küçüklüğümüzden itibaren misafire ikram edilen kolonya, her yetişkin insanımızın hatıralarında özel bir yer edinmiştir.

Kolonya olarak adlandırılan madde, bir çeşit alkol çözeltisidir. Kolonya üretmek için en uygun olan alkol, ( C2H5OH ) etil alkoldür. Kolonya yapımında, zararlı olduğundan metil alkol kullanılmaz. Birbirinden değişik kokuya sahip kolonya elde edebilmek için, çözeltinin içine farklı esanslar eklenebilir. Bildiğiniz gibi, limon kolonyası, tütün kolonyası ve gül kolonyası gibi farklı kokularda kolonyalar üretilmektedir.

Kolonya yapabilmek için, mililitrelik cam beher, etil alkol, limon suyu veya limon esansı, saf su, cam fanus ve kolonya için kap gibi araçlar gereklidir. Kolonyanın içine konulan alkol miktarı, o kolonya ile ilgili derecesini oluşturur. Mesela, 80 derecelik 1 litre limon kolonyası yapmak için, 883 mililitre etil alkole, 15 mililitre limon esansı ve 152 mililitre damıtılmış temiz suya ihtiyaç vardır. Öncelikle, limon esansı etil alkolde çözülür ve çözeltiye damıtılan su eklenerek, çözelti 1 litreye tamamlanır. Oluşturulan çözelti, özel bir bez yardımıyla süzülür ve kolonya hazırlanmış olur.

Bazı insanların, kolonyanın gözlerine sürülmesinden sonra kör olduklarına rastlanmıştır. Bunun sebebi, normal ve gerektiği şekilde yapılmayan, içeriğinde etil alkol yerine daha az maliyetli fakat insan sağlığına zararlı maddeler bulunan, korsan ve izinsiz ürünlerdir. Kolonyayı kullandığınızda, çok kısa sürede teninizde bir serinlik duyarsınız, çünkü kolonyanın içeriğindeki etil alkol çok çabuk uçar. Teninizdeki bu serinliği hissetmenize sebep, buharlaşırken vücut ısınızı alması ve bunun tepkimesi olan serinlik hissidir.

Bir Cevap Yazın