Siyah noktalara evde çözüm önerileri nelerdir?

Siyah noktalar olarak anılan komedonlar, en fazla bilinen cilt problemleri arasında yer alır. Bunların ciltte oluşumu ciltte olan yağ bezlerinden dolayı kaynaklanır. Genel sağlığı etkilemeyen ancak görüntü olarak kişileri olumsuz olarak etkileyen bir sorundur. Komedonlar yani siyah noktalar sivilcelerin ilk belirtileri arasında yer alır. Bunlar sivilcenin başlangıç aşaması olsa da, bütün siyah noktalar ciltte sivilce oluşumuna neden olmazlar. Fakat şu unutulmamalıdır ki, her sivilceden önce mutlaka siyah nokta oluşumu söz konusudur. Bu yüzden en başta müdahale edilerek, siyah noktaların tedavi edilmesi gerekir. Bunu evinizde bile alacağınız önlemlerle sağlayabilirsiniz.siyah nokta

Siyah noktalar nasıl oluşur?

Ciltte olan yağ bezlerinin olması gerekenden daha fazla yağ üretmesi halinde siyah noktalar meydana gelir. Özellikle kişilerde stres ve ergenlik döneminde meydana gelecek hormonal değişimler sonunda büyüyen yağ bezlerinde yağ üretimi artış göstermektedir. Yağ bezlerinden salgılanan yağın ciltte bulunan gözeneklerden atılması gerekmektedir. Fakat gözeneklere gelmiş olan kanallar, yoğunlaşan yağ kütleleri yüzünden tıkanır. Kanallar tam olarak tıkandığında siyah noktalar görülür. Siyah noktalar ciltte olan sebum yüzünden beyaz renkte oluşursa ”kapalı komedom”,  tıkanmanın tam olarak olmadığı durumda, ucunda bulunan doğal renk yüzünden siyah bir tıkaç meydana getirdiğinde ”açık komedom” meydana gelmiş olur. Ciltte olan floro bakterileri, yağdan tıkanan kanal içinde enfeksiyon oluşturduğunda iri, kırmızı ve iltihaplı olan sivilce oluşumları meydana gelmektedir. Bu nedenlerden dolayı siyah noktaların ilerleme göstermeden tedavi edilmesi gerekir.

Siyah noktalar hangi sebepler yüzünden artar?

  • Ciltte kullanılan kozmetik ürünlerden dolayı
  • Adet kanamalarından önce meydana gelen hormonal değişimler,
  • Aşırı terleme yüzünden
  • Güneş ışığına karşı hassasiyet olması ve uzun süre buna maruz kalma yüzünden siyah noktalarda artış gözlenir.

Siyah noktaları tedavi etmek için evde neler yapılabilir?

Bu siyah noktaların tedavisini sağlamak için, öncelikle tıkanmış olan yağ kanallarının temizlenmesi gerekir. Evde buhar banyosu yapmak ciltteki gözenekleri temizliği için faydalı olacaktır. Bunu yapmak için ocağın üzerinde kaynayan suyun buharına cildinizi 3-5 dakika kadar tutmanız gerekir. Gözenekler açıldıktan sonra kullanılmamış bir enjektörün iğnesini çıkartıp, siyah noktaların üstüne hafif şekilde baskılar yapın. Bu şekilde siyah noktaların enjektörün içine çıktığını görürsünüz. Daha sonra yüzünüzü bol suyla yıkayarak, uygun olacak bir krem sürebilirsiniz.

Siyah noktaların çıkmaması için evde yapılacak bitkisel öneriler nedir?

  • Üç yemek kaşığı elma sirkesinin yarım su bardağı suyun içinde kaynatın. Ateşin altını bira kısarak, yüzünüzü 5-15 dakika kadar suyun buharına tutun. Ardından başka bir kabın içinde elma sirkesiyle su karışımı hazırlayarak, yüzünüzü bu karışımla silin. Haftada iki defa bu karışımı uygularsanız cildiniz hem daha sağlıklı olacak, hem de parlaklığını kazanacaktır. Bu sayede siyah noktaların hem azalmasını, hem de çıkmamasını sağlayabilirsiniz.
  • Bir kâse yoğurdun içine bir yemek kaşığı limon suyunu koyarak karıştırın. Bunu yüzünüzde göz çevreniz hariç tüm yüzünüze uygulamanız gerekir. Yüzünüzde bunu 15 dakika kadar bekletip, daha sonra kuruyan karışımı ılık suyla yıkayarak temizleyin. Bu karışım içindeki yoğurtla cildi besler, yağ oranını dengeleyerek, ciltteki nem dengesini ayarlar. Limon suyuyla ise suyun cildinize nüfuz etmesini arttırıp, sivilcelerin ve siyah noktaların kurumasını ve yeniden oluşmamasını sağlar.

Bir Cevap Yazın