Sırt ağrısından korunmak için ne yapılabilir?

sırt ağrısıSırt ağrısı insanlarda her yaş grubunu etkileyebilen önemli bir sağlık sorunudur. Bu ağrılar kas incinmesi gibi etkenlerle oluşabildiği gibi, kalp hastalığı ve omurga sorunları gibi ciddi rahatsızlıkların etkisiyle oluşabilir. Sırtta meydan gelen ağrılar sabit bir bölgeyi etkilerse, daha dikkatli olunmalıdır. Sırtta olan ağrıların altı aydan daha fazla sürmesi halinde, sırt bölgesinde zedelenme ya da yaralanma olması halinde, başka bir rahatsızlığı yansıtan etkilerin bulunması halinde gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

Sırt ağrısı için tanı yöntemleri nelerdir?

Sırtta olan ağrıların araştırılması için hastalara öncelikle kan tahlili, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi ve MR gibi tetkikler uygulanmaktadır. Hastanın öyküsü dinlenip, teşhis için neler yapılması gerektiğine karar verilmektedir. Hastada oluşan başka belirtilerle desteklenen hastalıklar bulunuyorsa, bunlara özel tanı yöntemlerini kullanılır. Kas incinmesi gibi sebeplerle oluşan sırt ağrıları kendiliğinden düzelme göstermektedir. Başka hastalıklar bulunuyorsa, bunların tedavi edilmesinden sonra sırt ağrıları da geçer.

Sırt ağrısından korunmak için ne yapılabilir?

İnsanların sırt ağrısından korunması için önce stresten kendilerini koruması gerekmektedir. Bu arada vücutlarındaki fazla kiloların verilmesi, karın ve sırt kaslarını güçlendirilmesi, ani hareketlerden kaçınılması, kasların zorlamaması gerekir. Bu yüzden hafif egzersizler yapılarak çalışmalıdırlar. Sırt ağrısı çekenler sırt üstü yüzmek, plates ve yoga gibi sportif faaliyetler yapabilir. Bunun yanında deniz, güneş, kaplıca ve sıcak kumda sırt ağrılarını geçirmek için faydalıdır. Bu dönemde mümkün olduğunca soğuktan korunmaları gerekir. Kişinin düzgün durmayı başarması durumunda sırt ağrısında azalma olur. Otururken fazla öne doğru eğilmeme, omuzların geriye alınması ve midenin içe doğru çekilmesi gerekir. Bu duruşunuz vücut ağırlığınızı eşit şekilde dağıtmanızı sağlar. Otururken bacak bacak üstüne atmamanızda gerekir. Bu yaptığınızla kan dolaşımının düzenli olmasını sağlayabilirsiniz. Ağır şeyleri taşırken ellerinizde eşit miktarda ağırlık almaya çalışın. Bu sayede sırt ve omuzlar arasında dengeyi korumuş olursunuz. Bununla sırt ağrısından kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı ve ağrısız bir sırt yapısı için

  • Sırt kaslarında gerilmeye sebep olan stres ve gerginlikten uzak durmanız gerekir. Bu yüzden haftada bir kez sırta yapılan masaj faydalı olur. Sırt kaslarını rahatlatmak için bu gerekir.
  • Sırt kaslarınızın sağlıklı olması için doğru egzersizlerin yapılması gerekir. Bunun için doktora danışıp yürüyüş ve yüzme gibi aktiviteler yapabilirsiniz.
  • Oturduğunuz sandalye ve koltuğun rahatlığı çok önemlidir. Bunlara oturduğunuz zaman sırtınıza destek vermesi gerekir. Gerekirse bu sandalyelerin bir yastıkla desteklemesi tavsiye edilir. Çok yumuşak olan koltuklara oturmamalısınız.
  • Yaşamın üçte biri uykuda geçtiği düşünüldüğünde, yataklarınızın özenle seçilmesi gerektiği ortaya çıkar. Yatağınızın kalça ve omuzları destekleyen yapıda olması gerekir. Ortopedik olan yataklar en sağlıklı tercih olacaktır.

Sırt ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kendiliğinden düzelmemiş olan sırt ağrıları için, doktora gidilmesi gerekir. Sırt ağrısı karın kaslarındaki güçlendirme, akupunktur, ilaç kullanılması ve fizik tedavi seansları ile azaltılabilir. Sırt kaslarının güçlendirilmesiyle beraber sırtta rahatlama sağlanır, omurgada oluşan basınç azalır ve sırttaki ağrıların azalmasına etkili olur. Stresten uzak durmak, ağır eşya taşımamak, yüksek topuklu ayakkabılar giymemek, uzun süreli araba kullanımından kaçınmak, uzun süre oturmamak, belin desteklenmesi gibi etkenler ağrıların hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Bu tür ağrılar sebebine göre tedavi edilirse, dışarıdan müdahaleyle giderilemediğinde cerrahi müdahale uygulanır. Bu çoğunlukla skolyoz kaynaklı olan sırt ağrılarında ihtiyaç olur.

Bir Cevap Yazın