Sınavlarda başarılı olmak için nasıl çalışılmalıdır?

Öğrencilik, ana sınıfıyla başlatıp, üniversite de bile bitmeyen uzun bir süreçtir. Bu süreçte hepimiz onlarca kitap ve çeşitli kaynakları sınav-hazırlığısatın alır, bu sıkıntılı süreci başarıyla atlatmaya çalışırız. Sürekli değişen müfredata rağmen, gayet özverili ve güncel sisteme uygun bir şekilde hazırlanan bu yayınların amacı, öğrenciye bilgiyi ezberletmek yerine öğretmeyi hedeflemek, bu bilgilerin kalıcılığı için de, öğrenciyi düşünerek yorumlamaya sevk etmektir.

Peki, hangi kaynak? Aslında bu konu gireceğiniz sınavla alakalıdır. Toefl, Kpss, DGS, Ygs, AÖF, kaymakamlık, bankacılık, hâkimlik. Vs. hangi sınava hazırlanıyorsanız ona yönelik kaynak araştırmalısınız. Bu kaynakların başında gelen yargı yayınları kitaplarının, üstün bir başarısı vardır. Kitaplarda ders konuları kapsamlı şekilde anlatılmış, konu ile ilgili özetlere yer yerilmiş, en önemli olan ve sınavda çıkabilecek değerli püf noktaları ayrıca belirtilmiştir.

Konu bitiminde çeşitli soru kalıpları ile hazırlanmış deneme soruları vardır. Tüm konular tek kitapta biriktirilmiş, öğrencinin hem taşıma yükü, hem de satın almak kolaylığı sağlamakla beraber, tek konuya yönelik kitapları da ayrıca piyasada bulunmaktadır. CD şeklinde hazırlanmış konu anlatımları, izleyerek öğrenmeyi seçen öğrenciler için, akılda kalıcı diğer bir yöntemdir. AÖF öğrencileri için, her konuya yönelik cd ders konuları, internette veya yayın evlerinde kolayca bulabilirsiniz.

Öğrencilerin ellerinden düşürmedikleri diğer bir çalışma kitapları da, ihtiyaç yayınları ve murat yayınları kitaplarıdır. Konusunda uzman kişilerin hazırladığı bu yayınevleri, tek amacı başarı olan öğrencilere, sınavı kazanmak için büyük bir referans sunmuş, kitap haricinde, görsel olarak ya da çevrimiçi şekilde birebir öğretim imkânı da vermiştir. Konular detaylı bir şekilde açıklanmış, konu özet ve tekrarları çeşitli sorularla sağlanmıştır.

Çıkmış sorular temel alınarak hazırlanan soruları çözmek, öğrencilerin konu üzerindeki hâkimiyetini sağlayacak, kendini ölçmesi ve konuyu pekiştirmesi için yapması gereken altın bir kuraldır. Öğrenci ne kadar soru çözerse, başarı şansı o kadar artacaktır. Böylelikle bilgilerin akıldaki kalıcılığı sağlanmaya çalışılacak ve öğrencilerin eğitimindeki hedeflerine ulaşabilmeleri daha da kolaylaşacaktır.

Başarılı olmak için yapılması gereken ilk adım, bu büyük ve önemli maratonun daha başındayken, piyasada bulunan her kaynaktan değil, doğruluğundan emin olunan, öğretmeyi kendine amaç edinen, uzman kişilerin rehberliği doğrultusunda hazırlanan bu yayınlardan çalışmaktır. Tabi sistemli olarak ders çalışmayı, sürekli tekrarla konu pekiştirmeyi de unutmamak gerekir.

Bıkmadan usanmadan ,anlaşılamayan konuların üzerine gitmek gerekir.Olayın mantığı anlaşıldığında,tüm soruları çözmek çok kolay olacaktır.

Öğrencilerimize bu zorlu süreçte başarılar dileriz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın