Sınav stresi nasıl yenilir?

İster lisede ister üniversitede olsun sınav süresi okulun en stresli günleridir. En iyi öğrenciler bile bu baskıyı hissederler. Aşağıdaki adımlar sınav stresini yenmenizi ve performansınızı artırmanızı sağlayacak.

  • Kendinize sınav için bir zaman çizelgesi oluşturun. Bu tablo ders çalışma zamanı, mola zamanı ve sağlam bir uyku zamanı içeriyor olmalı. Bu plana sadık kalamasanız bile yaklaşımınızı düzenlemenize yardımcı olacaktır.
  • Pozitif düşünün. Sınavın önemi stres düzeyinizi artırır. Eğer iyi yapamazsam ne olur düşüncesi yerine “Bunu yapabilirim” tavrını benimseyin.
  • Erken başlayın. En iyi şekilde yapabilmek için zamanınız yok, ama bir an önce başlayabilir ve kazanabilirsiniz.
  • Endişeli insanlardan uzak durun. Sabit şeylere takıntılı, evhamlı insanlar stresinizi artırır. Sakin insanlarla vakit geçirin ve çalışma dönemlerinizde sakinliğinizi koruyun.
  • Mantıklı bir sırayla ama çeşitli dersleri çalışın. Bütün dönem boyunca çabaladığın ağır bir ders fazlaca dikkat gerektirebilir fakat bu süreci daha hafif bir konu takip etmelidir.
  • Eğer gerekli olduğunu düşünüyorsan ailene geride kalmalarını söyle. Bazı ebeveynler destek verici ve faydalı olurken bazıları da strese neden olabiliyor. Onlara sınavları başarıyla atlatmak için bir programa odaklanmaya ihtiyacın olduğunu söyle ve planını kontrol etmeleri için onlara da göster.

Mola esnasında alacağınız alkol ve uyuşturucu ilaçlar gerçek bir rahatlama sağlamaz. Egzersiz yapmak ve gülmek rahatlamanız için daha iyidir.

Bir Cevap Yazın