Şıllık tatlısı nasıl yapılır?

şıllık tatlısıŞıllık tatlısı ilk olarak adıyla dikkat çeken tatlı türüdür. Ülkemizde Güneydoğu bölgesindeki Kürt köylerinde yüzyıllar boyunca yapılan Şileki tatlısı, günümüze gelinceye kadar bu isimle anılmaya başlanmıştır. Daha önceden üzüm pekmezi, un, yağ ve ceviz ile yapılan son derece sade yapılan, doğal bir tatlı türüydü. Kürt lehçesinde ıslak anlamına gelen Şileki olarak anılıyordu. Zaman içinde Şanlıurfa kültürünün tanıtımının yapılmasıyla bu tatlı şıllık tatlısı olarak dilimize çevrilmiştir. Bunun oldukça hafif ve leziz bir tatlı olduğunu sizlerde yedikten sonra anlayacaksınız. Halk arasında bu tatlının ismini almasına sebep olan olayında Urfalı bir sanatçının televizyondayken istemeden yaptığı bir gafın sebep olduğu söylenir. Kadın izleyicilerinden birine şıllık diye hitap eden sanatçı, bu hatayı fark edince hemen ” Şıllık Urfa’da oldukça meşhur bir tatlıdır ” deyince Şileki tatlısı bununla birlikte şıllık tatlısı olarak söylenir hale gelmiştir. Şıllık kelime anlamı ile hafif meşrep kadın anlamına gelmektedir.

Bu tatlının yapımı sırasında kullanılan malzemeler aslında yörede göz kararına göre ilave edilmektedir. Bu yüzden tatlıyı yaparken bizde orijinaline sadık kalıp tarifi bu şekilde verdik. Tatlının hepimizin bildiği krep malzemelerinin kullanılması nedeniyle, hazırlanmasının ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. Arzu ederseniz tatlının orijinali un ve sudan meydan gelse de, siz su yerine süt kullanıp tatlıyı zenginleştirebilirsiniz. Tahmin ederiz bu tatlı sizin de hoşunuza gidecek. Hem oldukça kısa sürede hazırlanıyor, hem de lezzeti sayesinde sıkça pişireceğinize eminiz. Şimdi hep birlikte tatlının yapımına başlayalım.

Şıllık tatlısı için gerekli olan malzemeler

  • Un
  • Su
  • Üzüm pekmezi
  • Ceviz içi
  • Yağ ( Tavayı yağlayabilmek için )

Şıllık tatlısı yapılışı

Derin bir kabın içerisinde su ve unu karıştırarak, akıcı bir hamur kıvamına getirin. Bunu aynı krep hamuru yapıyor gibi hazırlayın. Malzemeleri elle çırpıcı kullanarak çırpın. Mikseri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Tatlı yörede özel bir sacın üzerinde pişirilir. Fakat biz evlerinizde böyle bir şansımız olmadığını düşünerek teflon tavanın içinde tatlıyı pişireceğiz. Tavanın içini yağlayıp, hemen ocağın altını yakın. Tava biraz kızdıktan sonra içine, hazırladığınız hamurdan bir kepçe ile alarak içine dökün. Hamuru aynı krep yaparken olduğu gibi, tavanın içine hafifçe sallayarak yayın. Hamur tavanın içinde ince bir katman şeklinde olacak. Bir tarafını pişirdikten sonra, hamuru ters çevirip diğer tarafında aynı şekilde pişmesini sağlayın. Kalan hamurları da yine kepçeyle alarak, bu şekilde pişirin. Bunların yarısı pişince bir tepsinin içerisine üst üste koyun. Bir taraftan ceviz içlerini iyice ince dövün. Cevizleri tepsiye üst üste dizdiğiniz hamurların üstüne yayın. Kalan hamurlar da pişince, cevizlerin üstüne yerleştirin. Hamurların üstüne üzüm pekmezinden gezdirin. Şimdi hazırlamış olduğunuz hamurları dilimler şeklinde kesin. Bunları rulo yapın ve sıcak olarak servis tabağına koyun. Dilerseniz ttalının üstüne biraz daha ceviz içi serpiştirin.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın