Sigara böreği nasıl yapılır?

sigara böreğiSigara böreğinin günün her saatinde tüketilebileceğini söyleyebiliriz. Bu böreğin her zaman atıştırmalık bile yenilebileceğini, kolayca hazırlanabileceğini biliyorsunuzdur. Bunu sevmeyen birisi de yoktur. Tercihinize göre ister kahvaltılarda, ister çay saatinde, isterseniz yemeklerinizde bile ara sıcak olarak her zaman tüketebilirsiniz. Sigara böreğini hazırlandıktan sonra taze olarak kızartılıp tüketebileceği gibi, yaptıklarınızın bir bölümünü kapalı bir kapta derin dondurucuda saklanabilir. Dilediğiniz zaman bunları derin dondurucudan çıkarıp çözdürmenize bile gerek kalmadan, yağda kızartarak servise hazır hale getirebilirsiniz. Eğer evinizde hazır yufkanız varsa, yanında biraz da lor peyniri varsa sigara böreğini kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Bu diğer böreklerde olduğu gibi sosa gerek kalmadan hazırlanabilir. Arzu ederseniz sigara böreğinin iç harcına biraz küçük doğranmış sosis ilave edebilirsiniz. Bu şekilde de zevkle yiyebileceğiniz bir börek hazırlayabilirsiniz. İsterseniz birlikte sigara böreğini yapmaya başlayabiliriz. Bunun bir bölümünü derin dondurucuya koyabilir, bir bölümünü hemen kızartarak sevdiklerinize ikram edebiliriz.

Sigara böreği için gerekli olan malzemeler

  • 6 adet hazır yufka ( Yaklaşık 1 kilo yufka )
  • Yarım kg böreklik lor peyniri ( Tercihen kaşar loru kullanabilirsiniz )
  • Yarım demet maydanoz
  • Yeteri kadar karabiber
  • Gerekiyorsa biraz tuz ( Bunu lor peynirinin tuzuna göre ayarlamalısınız )
  • Bir kâse su
  • Kızartmak için bol miktarda sıvı yağ

Sigara böreği yapılışı

Sigara böreğini hazırlamak için önce yufkaları kesip hazırlayalım. Yufkalarınızı bir masanın üzerine bütün olarak açın. Arzu ederseniz tüm yufkaları üst üste koyup yerleştirin. Bu şekilde yufkaları kesmeniz daha kolay olacak. İlk önce yufkaları artı şeklinde dört parçaya kesin. Daha sonra her bir yufka parçasını sigara böreğini hangi büyüklükte yemeyi severseniz, buna uygun şekilde ikiye ya da üç parçaya üçgen olacak şekilde kesin. Buna göre her yufkadan sekiz adet ya da on iki adet sigara böreği çıkar. Yufkaların kesilmesi tamamlanınca, kesilen yufkaların her birini üst üste koyun ve bir tepsinin içine koyun.

Şimdi sigara böreğinin iç harcını hazırlayabilirsiniz. Derin bir kabın içine kaşar lorunu koyun. Bunun içerisine karabiber ve gerekiyorsa tuz ilavesi yapın. Maydanozun saplarını kesip, bunu ince bir şekilde doğrayın. Tüm malzemeyi güzelce karıştırın. İç harcınız bu şekilde hazırlandı, şimdi sigara böreklerini sarmaya başlayın.

Üst üste koyulan yufkaların geniş tarafına iç harcından koyun. Yufkanın köşelerinden hafifçe içe doğru kıvırıp, rulo şeklinde sarın En son uç kısmını kâsede olan suya batırın. Bu yaptığınız böreklerinizi kızartırken açılmamasını sağlar. Tüm yufkaları aynı bu şekilde sarın. Sarılan sigara böreklerinin bir bölümünü kapalı bir kabın içine koyun. Bunları derin dondurucuda saklamak için ayırın. Kalan börekleri tavada kızdırdığınız sıvı yağın içinde kızartın. Börekleri altına havlu kâğıt serdiğiniz bir tabağın içine alın. Servis tabaklarına aktardığınız sigara böreklerini, yanında yeni demlenmiş çayla birlikte sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın