Siesta nedir?

İspanyolların Güney Amerika’yı sömürgeleştirmesi ile günümüzde Latin toplumlarının kültüründe büyük etkisi olan İspanyol adetlerinden biri olan “siesta”, öğlen saatlerinde verilen küçük aralar ve bu aralarda kısa süre boyunca uyumak yani öğle şekerlemesi manasına gelir. İspanya’dan çok Latin Amerika ülkelerindeki insanlar tarafından sürekli olarak yapılan siesta, tahmin edilebileceği gibi biraz da ekonomik, iklimsel ve sosyokültürel boyutu olan bir durumdur. Zira toplum genelinde hakim olan işsizliğin de büyük etki oynadığı siesta, daha çok Latin Amerika ülkelerinin fakir insanları tarafından benimsenen bir “pinekleme” halidir. Bu bölgelerde etkili olan Tropikal İklim nedeniyle güneş ışınlarının dik açıyla geldiği öğle saatlerin yükselen sıcaklıklar da, insanlarda bir rehavet oluşmasını ve bu sıcaklarda dışarı çıkmak yerine gölge alanlarda pineklemelerini yani siesta yapmalarını sağlamaktadır.

İspanyol ve Latin Amerika toplumlarındaki çalışmayan nüfusun vakit geçirmek için öğle sıcaklarında pineklemesi manasında kullanılan siesta, aynı zamanda çalışanların öğle tatilini uzatması ve işe geç başlaması anlamına da gelir. Özel sektör ve devlet memurlarının çıktığı öğlen tatillerinden gereken vakitte dönmemesini kast etmek için kullanılan siesta kelimesi, çalışan nüfusun daha az çalışmak için çeşitli bahaneler bulması manası da gelir. Şüphesiz bu manasıyla düşünüldüğünde siesta yapmak yalnızca belirli bir topluma değil, tüm insanlara ait bir durummuş gibi görünmektedir. Zira insanların işten kaytarması için belirli bir millete mensup olması gerekmediği gibi, öğle tatilini uzatmak yalnızca Latin Amerikalılara ya da İspanyollara özgü bir davranış da değildir.

Meksikalılar da özdeşleşmiş bir kavram olan siesta, çoğu zaman ABD yapımı filmlerde sıcak yüzünden bir köşeye çekilen ve şapkasını önüne eğen Meksikalıların pineklemesi olarak gösterilir. Bu aşamada yaz sıcaklarının en şiddetli olduğu öğlen saatlerinde bir kenara çekilmek ve sıcak yüzünden bunaldığı için hareket etmek istememek de genel olarak tüm insanların ortak özellikleri arasındadır. Belki de dünya üzerindeki tüm insanların yaptığı bir şey olan pineklemenin neden siesta ismi ile İspanyollar ve İspanya Krallığı’nın sömürgeleştirme çalışmaları sonrasında kültürü değişen Latin Amerika toplumlarıyla birlikte anıldığı ise bir soru işaretidir. Ayrıca tüm İspanyolların ve Latin Amerikalıların öğlen saatlerinde ellerindeki bütün işleri ülke çapında bıraktığını ve bir köşeye çekilerek uyukladığını düşünmek de pek gerçekçi olmasa gerek…

Bir Cevap Yazın