Sepp Piontek kimdir?

Danimarka futbolunun efsane isimlerinden ve Türk futbolunun yükselişinde çok büyük katkısı olan kişilerden biri olan Sepp Piontek, 5 Mart 1940 tarihinde , Polonya’nın Breslau şehrinde dünyaya gelmiştir. Futbol kariyerine VfL Germania Leer takımında başlayan ünlü futbolcu ve teknik adam. 1963 ile 1972 yılları arasında SV Werder Bremen ile Bundesliga’da 203 maça çıkarken 6 defa Almanya Millî Futbol Takımı formasını giymiştir. Futbolu bıraktıktan sonra ilk antrönörlük deneyimini SV Werder Bremen ile yaşamış daha sonra ise Fortuna Düsseldorf ve FC St. Pauli takımlarını çalıştırmıştır.
Sepp-Piontek
Haiti’den sonra 1979 yılında Danimarka Millî Futbol Takımı’nın başına geçmiş olan Sepp Piontek 115 milli maçta takımın başında sahaya çıkmış ve 1986 yılında Danimarka’yı Dünya Kupası finallerine taşıma başarısı göstermiş olan ilk teknik direktör olmuştur. Genel olarak milli takım için oyuncu tercihinde bulunurken Danimarka dışında futbol oynamakta olan ve bundan dolayı daha önce milli takım ekibinin gözüne girememiş oyuncuları seçmiştir.
18 Ağustos 1979 tarihinde Finlandiya ile oynamış oldukları hazırlık maçı ile Danimarka kariyerine başlayan Sepp Piontek. 1984 yılındaki Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde dördüncü torbadan girdiği grubu birinci bitirme başarısı göstererek, Danimarka milli takımını 1984 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılan 8 takımdan biri yaparak çeyrek finale çıkarmıştır. Danimarka turnuva grubunda ikinci olup yarı finale çıkmıştır. Bu etapta İspanya ile oynamış oldukları yarı final maçı penaltılara kalmış ancak Preben Elkjær Larsen son penaltısını gole çeviremediğinden dolayı Danimarka kupadan elenmiştir.

Danimarka, 1986 FIFA Dünya Kupası elemelerinde de başarılı performansını sürdürmüş, grup birincisi olmayı başarmıştır. Sepp Piontek artık futbol dünyasının başarılı antrenörleri arasında sayılmaya başlanmıştır. Sepp Piontek sayesinde Danimarka ilk defa bir Dünya Kupası’na katılmıştır İskoçya, Batı Almanya ve Uruguay futbol takımlarının bulunduğu grupta üç maçı da kazanarak kupanın konuşulan takımı olmuştur.. Son 16’da yer aldıklarında yine İspanya’ya elenmişlerdir.. Maçta 1-0 öne geçmiş olsalar da 5-1 yenilmekten kurtulamamışlardır.
1988 yılındaki Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde yine grup birincisi olmayı başaran Danimarka, üç defa üst üste büyük bir turnuvaya katılmıştır. Ancak bu defa diğer turnuvalardaki başarıyı yakalayamamış, Batı Almanya, İspanya ve İtalya’nın yer aldığı zorlu grupta puan alamayarak sonuncu olmuştur. Danimarka, son zamanlarda aldığı başarılı sonuçlar ile 1990 FIFA Dünya Kupası elemelerine birinci torbadan katılmış ancak grup ikincisi olduğundan dolayı turnuvaya katılamadılar.

Danimarka Milli Futbol Takımı’ndan ayrılan Sepp Piontek 1990 yılının Şubat ayında Türkiye Milli Futbol Takımı ile anlaşmaya varmıştır. Resmi olarak Nisan ayının sonunda takımın başına geçen ünlü teknik adam, 11 Nisan 1990 tarihinde Danimarka’nın başındaki son maçında yeni takımı Türkiye karşısında oynamış ve bu hazırlık maçını 1-0 kazanmıştır. 27 Mayıs 1990 günü İzmir’de İrlanda ile oynanan hazırlık maçı Türkiye’nin başındaki ilk maçı olmuş ve golsüz tamamlanmıştır. Bu maç ile birlikte Sepp Piontek yönetiminde çıkılan ilk 15 karşılaşmada milli takım galibiyet yüzü görmemiştir. 1992 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri maçları da bu maçlar arasında bulunmaktaydı.

25 Mart 1992 tarihindeki 3-2’lik Lüksemburg maçı Piontek’in Türk milli takımı ile ilk galibiyeti olmuştur. Bu galibiyetten sonraki 3 hazırlık maçında 2 galibiyet almayı başarmıştır. 1994 FIFA Dünya Kupası elemelerinde oynanan 7 maçtan San Marino’ya karşı alınan 1 galibiyet ve 1 beraberlik dışındaki diğer bütün maçları kaybedince 28 Nisan 1993 tarihinde aldığı Norveç mağlubiyeti sonrası görevinden ayrılmıştır.

Türkiye’de çalışmaya devam eden Sepp Piontek mayıs ayında Bursaspor’un başına geçmiş.. Ancak 11. haftada alınan Samsunspor yenilgisinden sonra görevine son verilmiştir.. Daha sonra Silkeborg IF ve Grönland Futbol Milli Takımını çalıştırmıştır.

Bir Cevap Yazın