Beyin hücreleriniz neden ölüyor?

İnsan bedeni için en önemli ve değerli varlığımız, kaliteli yaşam sebebimiz beynin korunması ve sağlıklı işlemesi çok önemli bir durum. Ancak bu konuda istemeden beynimize zarar verebiliyoruz. Bu konuda beyin hücrelerimizi öldüren beslenme şekillerini size takdim etmek isterim.beyin-Nakli-brain-transplant-beyin-beyin.com_

  1. Şekerli ürünler sandığınız gibi beyin için bir yarar değil, tam tersine zararın sebebidir. Sadece beyin için değil, vücudumuzun diğer bölgeleri içinde şekerin büyük zararları var. uzun süren şeker tüketimi sonucunda nörolojik bazı sorunlar meydana gelebiliyor. Bu sorunlarda hayat kalitesinin düşmesine sebep oluyor. Şeker, mısır şurubu, yüksek fruktozlu ürünler beyin sağlığımız açısından fazla tüketilmemelidir.
  2. Alkol: İnsan beynine ve aklına zarar veren en büyük etmenlerden birisi de, alkol tüketimi. İnsan vücudunun önemli noktalarına zarar veren alkol, beyin hücrelerini öldürmesi ve akıl sağlığını bozmasıyla en tehlikeli silaha dönüşüyor. Bugün genç kişilerin özellikle bu illete minnet etmiş olmaları, akıllarının tutulmasına ve gençlik dönemlerinde kullanılması gereken en önemli organın, beyinin kullanılamamasına sebep oluyor.
  3. Abur-cubur: Muhabbet esnasında özellikle çok tükettiğimiz abur cubur besinlerde, yüksek yağ oranları ve koruma kullanıldığı için vücut dengesinin bozulmasına neden olurlar. Bunun yanında en büyük zararları, içerisinde bulunan koruyucu maddelerin beyine zarar vermiş olması. Bunları mümkünse hiç tüketmemek gerekiyor ama, günümüz dünyasında sürekli göz önünde bulundurulan bu ürünlerin cazibesinden kendinizi alı koymak zor olabilir. O zaman çok az tüketmek, en uygun davranış olabilir.
  4. Fast food: Aşırı yağ içerisinde kızartılan bu yiyeceklerin kilo sorunundan daha büyük bir sorunu, beyin hücrelerini dondurması, yok etmesidir. Bu ürünler hem pahalı hem de besleyici ve doyurucu bir niteliğe sahip değiller. Fast food yiyeceğinize, Karadeniz kır pidesi yemeniz daha doyurucu ve ucuz bir tercih olabilir.

Bir Cevap Yazın