SEO nedir? Neden gerekli?

İnternet giderek yaygınlaşan bir teknoloji. Sadece Türkiye içerisinde 50 milyona yakın internet kullanıcısı var. Bu büyük rakam büyük bir Pazar olarak karşımıza çıkıyor. Bir tıkla kısa zamanda milyonlarca insana ulaşabilmek, fikir, hizmet ve ürün pazarlayan kurumlarca kullanılması mutlak bir teknoloji olmasını sağlıyor. Günümüzde yasalarla da desteklenen internet, en iyi bilgi kaynağı. Kişilerin bilgiye, ihtiyaçları olan ürüne ulaşmak için ilk kullandıkları araç olan internet, bu özelikleri sebebiyle büyük bir rekabet kapısı.seo

İşte SEO bu aşamada yani rekabetten sıyrılma aşamasında yapılacaklar arasına giriyor. İnternet ortamında bulunan binlerce benzer site arasından görünür olmayı başarmak anlamına gelen SEO, arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanıyor.

SEO neden gerekli?

Fikir, hizmet veya ürün satıcı sitelerin hedef kitlesine ulaşabilmesi için öncelikle dikkat etmeleri gereken nokta arama motoru optimizasyonu olmakta. Eğer site sahipleri, SEO yani arama motorlarının çalışma algoritmasına aykırı uygulama içerisinde hareket ederlerse bu durumda siteleri sıralamalarda son sıralarda olur. Bu da ürün, hizmet veya fikirlerin hedef kitleye ulaşımını sağlamaz.

Bunun temel mantığı arama motorlarının en kaliteli bilgiyi kullanıcılarına sunmak istemesi. Her sektörde olduğu gibi arama motorları arasında da rekabet var. Bu da arama motorlarının en iyi ve yararlı bilgiyi kullanıcılarına sunmalarını gerekli kılıyor. Eğer bir internet kullanıcısı aktif olarak arama yaptığı motorda istediği bilgilere daha kullanışlı bir şekilde ulaşamazsa, o arama motorunu kullanmaktan vazgeçer. Bu da mantıki bir sebep olarak site sahiplerinin belli kurallara uymasını sağlar.

Arama motorlarında üst sıralara yükselerek daha iyi bir performansı yakalamak SEO ile mümkün. Bu nedenle webmaster olan kişilerin SEO uygulamalarına dikkat göstermesi, sitelerinden umdukları gayenin erken zamanda gerçekleşmesini ve sürekli olmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın