SEO konusunda sık yapılan hatalar nelerdir?

Bir webmaster için SEO önemli husus. Ancak bu işe yeni giren birisi, SEO konusunda bazı inceliklerin farkına varmadan yanlışlar yapabilir. Mesela öncelikli yapılan yanlışlardan birisi, yanlış anahtar kelimelere odaklanarak iş yapmaktır. Kurmuş olduğunuz siteyle alakası olmayan anahtar kelimelere odaklanırsanız, bu durumda, hedef kitleniz yanlış seçilmiş olacağından sitenize giren ziyaretçilerden istediğiniz verimi alamazsınız.14_20141614032

Mesela Facebook araması milyonlarca kez Google üzerine yazılmakta. Ancak bu anahtar kelimeyle ilgili yazı yazan kişinin ne yapmak istediği belli olduğundan bunu hedef anahtar kelime olarak belirlemek doğru değil. Bu bariz bir örnek oldu ama, konularınızla alakalı sandığınız anahtar kelimeler üzerinde iyi düşünmediyseniz, size yakın gibi gözüken anahtar kelimelerden zarar göreceğinizi bilmelisiniz. İkinci bir hata olarak, genel hatlı anahtar kelimelere odaklanmak oluyor. Halbuki yeni kurulan bir site için büyük bir rekabetin olduğu genel anlamlı anahtar kelimelere odaklanmak doğru değil. Buna göre long tail seo denilen bir çalışmayla daha özel anahtar kelime seçimi yaparak, sitenizin trafik elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer önemli bir hata ise, sitenin sürekli bir şekilde güncellenmemesi. Pek çokları, siteye bir gün içerisinde 3 veya 4 gibi makale girmenin faydası olduğunu sanırlar. Evet bu doğru ama her gün güncellediğiniz de işinize yarar. Eğer 4 makale girişi yaptıktan sonra bir sonraki güncellemeyi bir hafta gibi bir zaman diliminde yaparsanız, zarar görürsünüz. O zaman her gün bir makale ile güncellemek, daha isabetli. Resimler konusunda da alt etiket kullanmamak doğru değil. Resimleri boyutlandırmamak doğru değil.

SEO çalışması için yapılacak en doğru hareketlerden biri, referans çalışması ve güncellemedir. Eğer bütçeniz yoksa, en azından her gün güncelleme yapın. Bununla beraber forumlarda aktif olun. İşinize yarayacak bir yükselişe geçersiniz. Tabi bu zamanla alakalı bir durum. Bunu da unutmayın sakın.

Bir Cevap Yazın